Demokratická uchazečka o úřad prezidenta USA Hillary Clintonová neporušila zákon, když jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mail pro pracovní účely, a proto není důvod ji stíhat. Ve čtvrtek to vyšetřovacímu výboru Sněmovny reprezentantů sdělil ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Řekl také, že Clintonová vyšetřovatelům objasňujícím tento případ nelhala.
Předseda sněmovní komise Jason Chaffetz nařkl Comeyho, že FBI pracuje se dvěma standardy, neboť v případě vlivných lidí přimhouří nad nepravostmi oko. Republikán Chaffetz tvrdí, že kdyby stejně jako Clintonová s citlivými informacemi nakládal nějaký obyčejný Joe, šel by za to do vězení.
"Kdyby vaše jméno nebylo Clintonová nebo jste nebyli součástí mocenských elit, pak by justice jednala jinak," prohlásil v úvodu dnešní schůzky Chaffetz, podle kterého FBI svým počínáním ustavila nebezpečný precedent.
"Naši lidé to brali jako apolitický případ a odvedli profesionální práci," odmítl Comey obvinění. Před zákonodárci proto obhajoval doporučení svého úřadu Clintonovou nestíhat, což ve středu ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová potvrdila.
Comey řekl, že po sto let platí, že za špatné zacházení s tajnými informacemi je stíhán ten, u něhož je prokázán záměr. Vyšetřování podle něj neukázalo, že by se Clintonová snažila agentům při výslechu lhát či že by se snažila e-maily na některých zařízeních vymazat.
Na dotaz, zda by Clintonová měla čelit správnímu postihu, odpověděl, že nemá příslušné kompetence, aby o tomto rozhodoval. Řekl však, že zaměstnanci jeho úřadu by se v takovémto případě zodpovídali v disciplinárním řízení.
"Mohli by přijít o práci, mohlo by jim být zrušeno oprávnění, mohli by být na 30 dní postaveni mimo službu," řekl Comey.
Ředitel FBI během takřka pětihodinového slyšení porovnal případ Clintonové se skandálem bývalého šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a někdejšího vysokého armádního představitele Davida Petraeuse. Tomu soud loni uložil dvouletou podmínku za neoprávněné nakládání s tajnými informacemi. Data totiž zpřístupnil své milence.
Comey připomněl, že nyní penzionovaný generál věděl, že nakládá s tajnými informacemi, a následně vyšetřovatelům z FBI vědomě lhal. Comey proto doporučil stíhat ho za těžký zločin, ale tehdejší ministr spravedlnosti Eric Holder klasifikaci snížil na méně závažný čin.
Inspekce amerického ministerstva zahraničí již v květnu dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné oficiální kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.
FBI v úterý oznámil, že soukromou e-mailovou poštou Clintonové prošlo v době, kdy byla ministryní zahraničí, 110 zpráv obsahujících tajné informace. Zároveň jí a jejím podřízeným vytkl, že s e-maily zacházeli "nesmírně lehkomyslně".