Dosluhující americký prezident Barack Obama vyzval voliče Demokratické strany, aby bez ohledu na etnický původ přišli do hlasovacích místností a podpořili prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, neboť v sázce je budoucnost Spojených států i světa. Republikánský rival někdejší první dámy Donald Trump Obamovu agitaci odsoudil a doporučil mu, aby se místo kampaně raději zaměřil na správu země, napsal portál BBC.
Obama k příznivcům Clintonové hovořil na mítinku v Severní Karolíně. Trumpa označil za hrozbu těžce vydobytých občanských práv. "Já na hlasovacím lístku nejsem, ale řeknu vám, co na nich je - je tam spravedlnost, slušnost, férovost, pokrok a naše demokracie," řekl. "Osud této země leží na vašich bedrech," dodal.
Miliardář jakoukoli kritiku odmítl. "Jádrem věci je, že nikdo nechce na další čtyři roky Obamu," řekl Trump voličům na Floridě. V minulosti opakovaně prohlašoval, že Clintonová by v Obamově politice pokračovala. V projevu zaútočil i na svou sokyni, která je podle něj v posledních týdnech nepříčetná.
Cesta k cíli
Kampaně obou hlavních kandidátů, demokratky Hillary Clintonové a republikána Donalda Trumpa, se stále vyostřují. Trump, který v posledních týdnech v průzkumech veřejného mínění zaostával za demokratkou, nyní očividně i vlivem nově zveřejněných afér poškozujících Clintonovou nabral druhý dech. Souboj tak zdaleka není rozhodnutý a stále ani u konce, ačkoli polovina voličů v USA je podle Americké asociace psychologů (APA) volbami unavena a vystresována.
Trump i Clintonová před volebním úterkem mobilizují své voliče a neustále jim opakují, že jedině oni jsou tou správnou volbou pro budoucnost a prosperitu Amerika. Mnozí lidé však už chtějí, aby vše skončilo.
"Se scénářem očekávaného pádu do beznaděje, který proti sobě kandidáti používají, není vůbec divu, že jsou lidé vyčerpaní," prohlásil podle stanice WSPA politolog Jeffrey Peake. Dodal, že i on sám je ze všeho unaven.
"Lidé sami nejsou zcela spokojení s výběrem, což podle mě celý problém ještě zvětšuje. Dalším problémem je, že volby u nás trvají příliš dlouho," řekl Peake.
Peakovi dávají voliči za pravdu. "Nepamatuju si žádný jiný rok, kdy bych byl tak nerozhodný v tom, koho bych měl volit," řekl Larry De Camp z Ohia.
Oslovování voličů pokračuje do poslední chvíle zejména v těch státech, kde jsou šance obou kandidátů vyrovnané. "Dostávám od demokratů zprávy SMS, abych šel volit," uvedl Justin Lewis ze Severní Karolíny s tím, že textovky chodí stále častěji. Trump s Clintonovou nevyužívají k agitaci jen internet, telefonáty či textové zprávy, ale vysílají i dobrovolníky, kteří chodí od domu k domu.
Letošní kampaň média dlouhodobě označují za nejvíce vyhrocenou a nejagresivnější za poslední roky. Provázejí ji ostré výpady, urážky, ale také skandály. Trumpa dostihlo video, ve kterém neuctivě hovoří o svém nadřazeném sexuálním chování k ženám, poté několik žen Trumpa nařklo ze sexuálních útoků. Trump také čelí kritice, že dosud nezveřejnil daňové přiznání. Clintonovou zase nadále trápí aféra s jejím soukromým poštovním účtem, který pro pracovní účely využívala jako ministryně zahraničí. Utichající aféru s e-mailem těsně před volbami rozvířil Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který tlak na demokratku ještě zesílil tím, že v úterý zveřejnil materiál z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou udělil exprezident a manžel kandidátky Bill Clinton.
Zatímco Trumpův štáb se snaží z problémů demokratky vytěžit maximum ve svůj prospěch, na poslední chvíli nečekaně bránící se Clintonová se pokouší minimalizovat ztráty. Její tým tak ještě více upozorňuje na to, co činil po celou kampaň - že Trump nemá žádnou dlouhodobou strategii, že často mění názory a že se chová nepředvídatelně.
O miliardářovi jako nekontrolovatelném kandidátovi podle magazínu New York hovoří mimo záznam i Trumpův štáb. Podle nich si Trump stále ještě neuvědomil sílu hnutí, které za ním stojí a které je větší než on sám.
"Nedávno jsem se na něj pěkně naštvala," prohlásila o magnátovi jeho volební manažerka Kellyanne Conwayová. "Řekl, že si myslí, že vyhrajeme, pokud ne, bude to také v pořádku. A já mu odpověděla: 'To není v pořádku! Tohle nesmíš říkat! Tvůj účet za čistírnu je jako roční plat lidí, kteří přišli na tvé mítinky, oni ti věří!'" dodala magazínu New York.
Sám Trump se ale oficiálně k možné prohře příliš vstřícně nestaví. Pohrozil, že volby nemusí uznat, pokud se neodehrají naprosto čistě. Takové prohlášení sice vyvolalo mezi mnohými Američany šok, neboť uznání porážky patří k tradicím voleb, zároveň ale vyburcovalo Trumpovy příznivce, kteří připravují pro volební úterý občanské hlídky. To se nelíbí demokratům, kteří takové plány jako možný nátlak na voliče v několika státech napadli u soudu.
Tahanice mezi znesvářenými stranami tak pokračují a soukolí předvolební kampaně pojede na plné obrátky do poslední minuty, ve hře je totiž prezidentský úřad, který je považován za nejvlivnější na světě.