Venezuelský autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura poslal v pátek do vězení exministra obrany Raúla Baduela jen několik hodin poté, co si odpykal téměř osmiletý trest. Napsal to španělský deník ABC. Podle deníku se vláda obává, že by dlouholetý slavný disident a respektovaný bývalý důstojník Baduel mohl ohrozit Madurův režim.
Syn penzionovaného generála Adolfo Baduel oznámil, že jeho otec byl zatčen a že je nově obviněn ze dvou trestných činů - ohrožení svobody a nezávislosti národa a z vlastizrady.
Raúl Baduel stál v čele ministerstva obrany v letech 2006 až 2007 a předtím byl dva roky náčelníkem generálního štábu. V roce 2007 však přešel na stranu kritiků tehdejšího prezidenta Huga Cháveze, protože nesouhlasil s jeho rozšiřováním prezidentských pravomocí.
V roce 2009 byl Baduel zatčen a následující rok odsouzen za korupci, které se měl dopustit při nákupu zařízení pro armádu v úřadu ministra obrany. Baduel obvinění vždy popíral a tvrdil, že byl uvězněn kvůli své kritice prezidenta Cháveze. Spolu s dalšími disidenty totiž také podepsal otevřený dopis, který vyzýval Cháveze k rezignaci.
I současná opozice se snaží o odstoupení Nicoláse Madura, který Cháveze v nejvyšším úřadě vystřídal po jeho smrti v březnu 2013 a jehož opozice i řada ekonomů viní ze současné hluboké ekonomické krize. V ní se obyvatelům země nedostává základních potravin či léků a většina Venezuelanů si podle průzkumů veřejného mínění přeje konec současné socialistické vlády.
V posledním roce zažívá Venezuela i krizi politickou. V parlamentu má přes rok většinu koalice stran opozičních vůči vládě, ale fungování parlamentu de facto blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi. Za rok tento soud zrušil platnost řady zákonů přijatých parlamentem.
Opozice se už rok marně snaží o uspořádání referenda o Madurově odvolání, čemuž se však vláda s pomocí nejvyššího soudu snaží všemožně zabránit. Opozici se loni podařilo shromáždit více podpisů ke svolání referenda, než bylo v první fázi potřeba. Poté ale proces zastavila volební komise kvůli vyšetřování údajných podvodů při sbírání podpisů.
Koncem loňského října zahájila vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu rozhovory o krizi v zemi, které však postupně zamrzly. Obě strany se vzájemně obviňují, že neplní stanovené dohody. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby zabrzdila konání referenda o odvolání prezidenta.