Goldman Sachs, ředitelé zeměkoule. Jen konspirační teorie?

Zahraničí
19. 12. 2016 08:25
Goldman Sachs.
Goldman Sachs.

Už i některé seriózní západní noviny se začínají zabývat spikleneckými teoriemi o vlivu banky Goldman Sachs na světovou politiku. Bývalí či současní zaměstnanci této finanční instituce totiž zastávají významné vládní i jiné posty prakticky po celém světě. Výjimkou nejsou ani Spojené státy, ani Česká republika.

Ministrem financí nové americké vlády totiž nebude nikdo jiný než Steven Mnuchin, bývalý partner Goldman Sachs, který pro banku pracoval dlouhých 17 let. Šéf volební kampaně Donalda Trumpa Stephen Bannon zase dlouho působil ve stejné bance jako manažer pro fúze a převzetí. Anthony Scaramucci, jeden z nejbližších poradců nového amerického prezidenta, také začal svou kariéru v Goldman Sachs. Trojici doplňuje Gary Cohn. Bývalý druhý muž v hierarchii banky by se měl stát předsedou Národního ekonomické rady USA.

Pikantní na celé záležitosti je především fakt, že banka dříve "sponzorovala" Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. Za přednášky jí zaplatila statisíce dolarů. A Donald Trump v kampani spojení Clintonové s bankéři z Wall Streetu, kteří "vykrádají americkou dělnickou třídu", tvrdě kritizoval.

Jenže po volbách je všechno jinak. Vzhledem k počtu bývalých zaměstnanců či poradců banky v Trumpově týmu dostala americká vláda v některých médiích nálepku "Government Sachs", tedy "vláda Sachs". Opět však nejde o nic výjimečného.

Bankéři z Goldman Sachs zastávali a zastávají významné posty v amerických vládách a důležitých institucích už od třicátých let minulého století. Neobešli se bez nich ani demokraté, ani republikáni. Radili Ronaldu Reaganovi stejně jako Billu Clintonovi.

Podobné je to v mnoha dalších zemích světa. Buď bývalí manažeři Goldman Sachs zastávají vysoké vládní posty, nebo naopak politici po odchodu z funkcí nacházejí dobře placené zaměstnání právě v této bance. Příkladem mohou být prezident Evropské centrální banky Mario Draghi, bývalí předsedové Evropské komise Romano Prodi a José Manuel Barroso a mnoho dalších.

V Česku se po odchodu z politiky stal poradcem Goldman Sachs bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, který pro ni pracuje už 20 let, a to i v nové funkci prezidenta Hospodářské komory ČR. Taková koncentrace vysoce postavených politiků a úředníků, spojených se známou investiční bankou, pochopitelně vyvolává nejrůznější konspirační teorie o jakési světovládě nadřazené národním vládám. To však Dlouhý striktně odmítá.

"Zaměstnáváme velké množství schopných lidí, pracujeme pro největší firmy světa. Tito lidé především prokáží své kvality a také naváží mnoho kontaktů. Není divu, že jsou jim potom nabízeny i významné pracovní pozice nebo i politické funkce," řekl Dlouhý TÝDNU.

Čtěte TÝDEN!* Kteří světoví i američtí politici byli v minulosti spojeni s bankou Goldman Sachs?

* Jak banka podporovala Hillary Clintonovou?

* Co na různé teorie o "světové vládě" Goldman Sachs říká poradce banky Vladimír Dlouhý?

* Jak se exministr průmyslu k práci pro Goldman Sachs vlastně dostal?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SE DOZVÍTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK/AP , Richard Drew

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ