Grenada: <span>poslední pučisté</span> z roku 1983 opustili vězení

Zahraničí
6. 9. 2009 15:01
Zadržení účastníci puče roku 1983 na Grenadě.
Zadržení účastníci puče roku 1983 na Grenadě.

Vězení opustil po 25 letech i expremiér Coard (vlevo).Z vězení na karibském ostrově Grenada bylo propuštěno posledních sedm mužů, kteří se podíleli na vojenském převratu v roce 1983. Ve vězení strávili přes 25 let za vraždu někdejšího ostrovního levicového premiéra Maurice Bishopa a jeho spolupracovníků.

Mezi propuštěnými je i bývalý vicepremiér Bernard Coard, který převzal vedení po svržení Bishopovy vlády. Po odchodu z vězení na ně čekali usmívající se příbuzní.

Za rozkaz armádě, aby popravila Bishopa, čtyři jeho ministry a šest jejich stoupenců, bylo 14 ze skupiny 17 mužů v roce 1986 původně odsouzeno k trestu smrti. Trest jim byl o pět let později změněn na doživotí.

Před dvěma lety jim pak bylo vězení zkráceno. Ve vězení, kterou je budova ze 17. století, měli zůstat maximálně do roku 2010.

Zavražděný Bishop (druhý zleva) s Waldheimem a Castrem.Maurice Bishop, který se dostal k moci v roce 1979, orientoval svou politiku na tehdejší socialistické země, s nimiž navazoval úzké kontakty včetně diplomatických vztahů.

 Po sporech ve vládnoucí straně byl v říjnu 1983 odstraněn z vedení vlády a moc převzalo ultralevicové křídlo strany v čele s náměstkem předsedy vlády Bernardem Coardem.

Moci se pak ujalo stejně smýšlející křídlo armády v čele s Hudsonem Austinem, jenž byl z vězení propuštěn v loňském roce.

Převrat ukončila po necelých dvou týdnech invaze americké armády, kterou nařídil tehdejší prezident Ronald Reagan s odůvodněním, že komunistická Kuba připravuje okupaci ostrova. Invazi podpořily i další země regionu, například Jamajka, Barbados, Sv. Lucie, Antigua, Dominika a Sv.Vincenc.

Zadržení účastníci puče roku 1983 na Grenadě.Při invazi zahynulo 71 Grenaďanů (většinou civilistů), 18 amerických vojáků a 27 kubánských dělníků.

Coard a šest dalších propuštěných byli poslední muži věznění za účast na převratu a vraždu Bishopa. Ostatních deset odsouzených bylo propuštěno už v minulých letech.

Těla popravených se nikdy nenašla.

Grenadský senátor Chester Humphrey označil propuštění vězňů za milník v úsilí ostrova o zhojení ran z událostí roku 1983. "Je to konec jedné kapitoly, nikoliv dokončení knihy, Grenada se snaží budovat budoucnost, aniž by žila v minulosti." Vyjádřil přesvědčení, že propuštění se zapojí do společnosti. Jeden z nich se například stal vysvěceným knězem a měl by pracovat pro metodistickou církev.

Američtí vojáci zadržují během invaze jednoho z protivníků.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ