Turné s pikniky na různých místech Aljašky se tento víkend loučí Sarah Palinová s úřadem tamní guvernérky. Křesla se vzdala předčasně. A o skutečných důvodech svého odchodu z úřadu loňská neúspěšná kandidátka na post viceprezidentky USA mlčí. Mnozí republikáni však počítají s tím, že pětačtyřicetiletá nekonvenční politička se zase brzy vrátí na světla ramp.
Páteční slavnosti s piknikem se zúčastnilo kolem jednoho tisíce lidí. Dnes, v neděli, Palinová formálně složí funkci aljašské guvernérky.
O jejích dalších politických záměrech nemají jasno ani její blízcí přátelé, alespoň to tvrdí. Nicméně se nevylučuje, že by se mohla u republikánů ucházet o kandidaturu na úřad prezidenta roku 2012.
Na pikniku ve Wasille, kde byla kdysi starostkou, k tomuto kroku Palinovou každopádně vyzývalo hodně jejích hostů. „Sarah Palin for President," skandovali její přátelé.
Vyskytli se i tací, kteří na slavnosti hlasitě chválili nynějšího šéfa Bílého domu Baracka Obamu. Právě ten loni v listopadu porazil v boji o prezidentství republikánského soka Johna McCaina a jeho zástupkyni Palinovou.
Nehledě na svou prohru v loňských prezidentských volbách zůstává Palinová v republikánském táboře velmi populární. V očích některých sice propadla nedostatečnými znalostmi zahraniční politiky a reálií, ale na straně druhé vzbuzovala potlesk neortodoxním obhajováním tradičních amerických hodnot.
Dočasně dala republikánské kampani nečekaný švih a přivedla Obamu do úzkých.
Kvůli nevhodným, nešikovným výrokům si však na ní tehdy mnohá média smlsla, stala se terčem kousavé kritiky i posměchu části veřejnosti. Její image ryzí Američanky, matky a ženy blízké lidu ublížilo i to, když vyšlo najevo, že jen za šaty během relativně krátké doby její kampaně vydala přes 150 tisíc dolarů.
Začátkem letošního července Palinová oznámila, že se vzdá svého guvernérského křesla ve prospěch viceguvernéra Aljašky Seana Parnella. Vysvětlila to mlhavě tím, že chce „přispívat k pozitivním politickým změnám vně vlády", ale blíže svůj krok neobjasnila. Guvernérkou nesevernějšího amerického státu byla Palinová od roku 2006.
Motivy jejího odstoupení jsou zcela nejasné, míní američtí komentátoři v prvních reakcích. Podle části z nich si může chtít uvolnit ruce, aby se mohla plně soustředit na přípravu prezidentské kandidatury za tři roky.
Není také vyloučeno, že odstupující guvernérka směřuje na nějaké velmi dobře placené místo v privátním sektoru. Jako další možnost se zmiňuje, že by se mohla příští rok ucházet o křeslo v Senátu ve Washingtonu.
Jako osobní důvod Palinová uvedla, že chce více času trávit se svým nejmladším dítětem, které se narodilo na jaře roku 2008 s Downovým syndromem. „Jsem rozhodnuta zvolit pro Aljašku správnou cestu, i když nemusí být obvyklá," řekla.
podle posledního průzkumu televize ABC a deníku Washington Post vnímá 53 procent Američanů Palinovou negativně a pouze 40 procent pozitivně. To je v pravidelně uskutečňovaných anketách její nejhorší dosavadní výsledek. Čerstvý průzkum ovlivnil i fakt, že důvěryhodně nevysvětlila, proč křeslo guvernérky opouští.
Rozlučkový piknik Palinové se v sobotu konal v Anchorage, dnes se má slavit ve Fairbanksu. Poté oficiálně převezme úřad aljašského guvernéra sedmačtyřicetiletý Sean Parnell.
Foto: gov.state.ak.us a Profimedia