Pučistická prozatímní vláda v Hondurasu zavřela dva klíčové opoziční sdělovací prostředky. Učinila tak jen několik hodin po vydání dekretu omezujícího občanské svobody, kterým chce zabránit vzpouře stoupenců svrženého prezidenta Manuela Zelayi.
Ten ze svého azylu na brazilském velvyslanectví v Tegucigalpě vyzval mezinárodní společenství, aby neprodleně reagovalo. O situaci v Hondurasu jednala na mimořádném zasedání Organizace amerických států (OAS).
ČTĚTE TAKÉ: Svržený prezident volá k pochodu na metropoli Hondurasu
Krize v Hondurasu zasahuje i americký Senát
Desítky policistů a vojáků obsadily dnes časně ráno místního času Radio Globo a televizní stanici 36 a ukončily jejich vysílání. Mluvčí prozatímní vlády Rene Zepeda řekl, že obě média byla uzavřena na základě nového vládního dekretu umožňujícího zavřít sdělovací prostředky "ohrožující mír a veřejný pořádek". Tato dvě média používal pravidelně svržený prezident Zelaya k vysílání poselství svým stoupencům, kteří denně demonstrují za jeho návrat k moci.
Zelaya byl svržen při vojenském převratu 28. června. Před týdnem se tajně vrátil z kostarického exilu a uchýlil se na diplomatickou půdu brazilské velvyslanectví, protože mu ve vlasti hrozí zatčení. Po uzavření rozhlasové a televizní stanice vyzval mezinárodní společenství, aby neprodleně reagovalo na situaci, protože ta by mohla vést i k jeho zmizení.
Dekret s platností na 45 dní také zakazuje nepovolené shromažďování lidí a umožňuje policii zatknout bez zatykače každého, "kdo ohrožuje svůj vlastní život nebo život jiných".
Nová vláda Roberta Michelettiho zdůvodnila dekret narušováním veřejného pořádku od červnového puče. V jeho prospěch demonstrují v Hondurasu denně tisíce lidí a situace se značně vyhrotila. V neděli Zelaya vyzval krajany, aby dnes vyrazili na pochod na hlavní město a zahájili konečnou ofenzivu proti pučistické vládě.
Americké státy: Zelaya se chová jako filmový hrdina
Zelayovi se zatím nepodařilo navázat dialog s Michelettiho vládou, která odmítá připustit jeho návrat k moci až do prezidentských voleb, jež se mají konat 29. listopadu.
Vláda v neděli pohrozila, že odejme brazilské ambasádě diplomatický status, pokud Brazílie do deseti dnů oficiálně nestanoví, z jakého titulu je Zelaya přijat na misi. Brazílie ultimatum odmítla.
Honduraská vláda v neděli přitvrdila postoj i proti mezinárodnímu společenství a nedovolila čtyřem členům OAS vstoupit na honduraské území, kde chtěli připravit zprostředkovatelskou misi k ukončení krize.
OAS se zabývala situací v Hondurasu na mimořádném zasedání. Kritizovala jak prozatímní vládu, tak i Zelayu za to, že dovolují eskalovat krizi. "Režim by měl obezřetně zajistit bezpečnost a prezident Zelaya by měl vykonávat funkci a vyzývat neustále svoje stoupence, aby vyjadřovali svoje názory pokojně," řekl americký velvyslanec při OAS Lewis Amselem. Postup honduraské vlády označila OAS za politováníhodný a bláznivý a zároveň vyzvala Zelayiu, aby "nedělal divoká prohlášení a přestal se chovat jako hvězda starého filmu".
Foto: ČTK/AP, Reuters