Honduras nepovolí přistání žádnému letadlu, na jehož palubě by byl svržený prezident Manuel Zelaya. Nová vláda si tak ztěžuje pozici, protože zemi hrozí izolace. Organizace amerických států (OAS) pozastavila Hondurasu v sobotu členství a chudá středoamerická republika se tak bude hůř dostávat k mezinárodním půjčkám. Svržený honduraský prezident je prý na cestě z USA do Hondurasu.
Manuel Zelaya odletěl z Washingtonu a navzdory zákazu míří do své vlasti. S odvoláním na televizní stanici Telesur Network, která má na palubě letadla svého zpravodaje, to oznámila agentura Reuters. Úřad pro letectví honduraské vlády ale vzápětí bez dalšího upřesnění oznámil, že letadlo se Zelayou míří do Salvadoru.
Zelayu před týdnem svrhla a vyhostila honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010. Dnes se údajně hodlá pokusit o návrat do vlasti.
"Nařídil jsem, že mu nebude umožněno se vrátit, ať se stane cokoli," odpověděl Enrique Ortez, ministr zahraničí vlády vzniklé po vojenském převratu, na dotaz, zda bude smět letadlo se Zelayou přistát.
ČTĚTE TAKÉ: Po „pyžamovém převratu" Honduras odmítá návrat Zelayi
Svržený prezident Honudrasu se chce vrátit do země
Pusť telefon, nebo budeme střílet, řvali vojáci
V sobotu také OAS pozastavila Hondurasu členství v organizaci. Stalo se tak několik hodin poté, co generální tajemník této vlivné panamerické organizace José Miguel Insulza oznámil, že jednání s Hondurasem o návratu svrženého prezidenta ztroskotala.
Insulza po návratu z Hondurasu vyzval panamerickou organizaci, aby zemi za puč potrestala. Předtím vypuzený Zelaya prohlásil, že je optimista a že se dnes stále chystá vrátit do Hondurasu.
Organizace na sobotním (dnešním SELČ) jednání v New Yorku zemi ze svých řad dočasně vyloučila. Země je tak po komunistické Kubě teprve druhým státem, kterému OAS pozastavil členství.
Honduraská prozatímní vláda v sobotu oznámila, že z OAS vystupuje. Organizace však jejich záměr odmítla, protože tento krok musí vykonat legitimní vláda. OAS neuznává nynější honduraský režim jako zákonný.
Zelayu, který byl u moci od roku 2006, sesadila před týdnem honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010. Lidové hlasování na toto téma nejvyšší soud označil za nelegální. Parlament obratem do čela země zvolil svého dosavadního předsedu Roberta Michelettiho, který má zemi vést do parlamentních a prezidentských voleb 29. listopadu.
Spojené státy převrat odsoudily a příští týden mají rozhodnout o případném přerušení hospodářské pomoci Hondurasu, který patří mezi nejchudší americké země.
Foto: ČTK/AP, Reuters