
Válka v Iráku překonala další symbolickou hranici. Pentagon přiznal, že počet zabitých amerických vojáků od zahájení invaze v březnu 2003 dosáhl čtyř tisíc. Stalo se tak podle tiskových agentur poté, co v neděli přišli o život čtyři příslušníci armády Spojených států při výbuchu bomby v Bagdádu. Paradoxní je, že drtivá většina amerických vojáků zemřela až poté, co oficiálně skončilo vítězné tažení proti režimu Saddáma Husajna.
"Teroristický útok byl veden na jihu metropole, kde vojáci hlídkovali ve voze," uvedlo velení americké armády v prohlášení. Kromě čtyř mrtvých byl jeden další voják zraněn.
ČTĚTE TAKÉ: Krvavé výročí invaze do Iráku: přes 50 mrtvých
"Litujeme každé oběti, každé ztráty. Může to mít psychologické dopady na veřejnost, jde však o jednu z tragédií, které se mohou v našem světě odehrát," řekl americký viceprezident Richard Cheney během návštěvy Izraele. Americký viceprezident, který do Iráku nečekaně přicestoval před týdnem, však považuje invazi za úspěch. V Bagdádu minulý týden řekl, že vzhledem k americkým obětem a k miliardám dolarů utraceným na válku je důležité neodejít z Iráku předčasně, ale dokončit dané úkoly.
Irák, Vietnam a Korea |
Počet mrtvých amerických vojáků v Iráku je v důsledku přetrvávajícího ozbrojeného odboje v posledních letech vyšší, než se předpokládalo, ale je stále mnohem nižší než tomu bylo ve válkách ve Vietnamu a v Koreji. Ve Vietnamu v letech 1963 až 1975 umíralo ročně v průměru 4850 amerických vojáků, v Koreji v letech 1950 až 1953 průměrně 12 300 mužů ročně. |
Nejvyšší počet obětí hlásily USA v roce 2007, kdy bylo zabito nejméně 901 jejich vojáků. Počet mrtvých se začal zvyšovat poté, co Pentagon vyslal v roce 2007 posily o síle 30 tisíc mužů k potlačení rebelů v Bagdádu a okolí.
Operaci ke zklidnění situace přesto označuje Washington za úspěšnou. Prezident George Bush minulý týden u příležitosti pátého výročí invaze uvedl, že úspěšná strategie jeho vlády v Iráku v poslední době, především loňské navýšení počtu amerických vojáků v zemi, otevřela cestu k strategickému vítězství v globální válce proti teroru.
ČTĚTE TAKÉ: Irácké tažení. Vy Němci nesete spoluvinu...
Američtí velitelé v Iráku se ale obávají, že odpor vzbouřenců může v dohledné době zesílit. Washington již dříve podmínil postupný odsun svých asi 160 tisíc vojáků tím, že nové irácké vojenské a bezpečnostní síly budou s to samy zajistit bezpečnost v zemi. Výcvik těchto sil však vázne, jak připustil podle agentury AP velitel jednotek USA v Iráku David Petraeus.
Foto: ČTK