Írán <span>diplomacie nepřesvědčí,</span> říká šéf tajných služeb USA

Zahraničí
10. 3. 2009 17:20
Národní ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair.
Národní ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair.

Íránský prezident nemá ve zvyku mluvit smířlivě.Národní ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair dnes upozornil, že bude obtížné přesvědčit pouhými diplomatickými prostředky Írán, aby se vzdal svého jaderného programu. Za mnohem věrohodnější prostředek považuje kombinaci nátlaku a zesílených hrozeb mezinárodních kontrol.

Blair to prohlásil při slyšení před komisí amerického Senátu. "Není snadné předem přesně říci, co by mělo tvořit tuto efektivní kombinaci," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Írán otestoval novou raketu s dlouhým doletem
                        Medveděv: Američané radar kvůli Íránu neobětují

"Myslíme, že přesvědčit íránské předáky, aby se zřekli případné výroby jaderných zbraní, bude obtížné. Vycházíme z toho, že mnoho z íránských vládních činitelů vidí přímou vazbu mezi jadernou výzbrojí, národní bezpečností země a cíli mezinárodní politiky. Dále je třeba vzít v úvahu, že Írán již vynaložil velké úsilí, přinejmenším od konce 80. let do roku 2003, aby takové zbraně vyrobil, dodal.

"Nevíme jistě, zda je Írán v současnosti rozhodnut vyrobit jadernou zbraň, ale domníváme se, že Teherán zůstává této možnosti aspoň z poloviny nakloněn," uvedl Blair. Americké rozvědky podle něj vycházejí z toho, že Írán v roce 2003 zastavil další vývoj atomové bomby a nejméně do poloviny roku 2007 jej neobnovil. Rozvědka USA proto došla k závěru, že "Írán dosud jadernou zbraň nemá".

Oslavy íránské revoluce. Íránské vedení má v zemi stále podporu.Hlavním důvodem podle Blaira je, že Írán dosud nemá dostatečné množství vysoce obohaceného uranu potřebného pro výrobu jaderných zbraní. Může za to nedostatek výchozí suroviny, tedy štěpného materiálu.

Proto se také Teherán zřejmě ještě nerozhodl, zda vůbec výrobu vysoce obohaceného, "zbrojního" uranu zahájí. Na druhé straně nelze vyloučit možnost, že Írán získá dost materiálu v zahraničí nebo si tam přímo opatří jadernou bombu.

ČTĚTE TAKÉ: Zpráva inspektorů: Írán s obohacováním uranu zpomaluje

Pokud by se Teherán rozhodl pro výrobu vysoce obohaceného uranu, získal by jej dostatečné množství asi mezi lety 2010 až 2015, pravděpodobně ale až po roce 2013 a později vzhledem ke značným technickým obtížím takového procesu. Méně obohacený uran užívaný jako palivo do jaderných elektráren Írán zřejmě již má.

Americké výzvědné služby shodují také v tom, že současné testy íránských balistických raket nemají přímou souvislost s jaderným programem země. Většina odborníků je přesvědčena, že jde o dva na sobě nezávislé programy, které jdou každý svou cestou.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ