Ministři zahraničí Mexika a zemí střední Ameriky společně hledají cesty, jak omezit dopady plánu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa na vyhoštění až tří milionů migrantů ze Spojených států. O konkrétních opatřeních jednala v pondělí v Mexiku tamní ministryně zahraničí Claudia Ruizová Massieuová se šéfy diplomacií Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu.
Ministři těchto zemí se chystají zejména zvýšit frekvenci takzvaných mobilních konzulátů, kdy úředníci dojíždějí do jiných regionů, či rozšířit úřední hodiny na konzulátech stálých. Chtějí také zintenzivnit kontakty svých diplomatů s nevládními organizacemi, které pomáhají migrantům.
Mexiko například již zavedlo horkou telefonní linku pro mexické imigranty v USA, Guatemala zas oznámila otevření dalších konzulátů a zvýšení počtu zaměstnanců na těchto úřadech.
Vzkaz komunitě žijící v USA
Schůzka ministrů zahraničí měla také vyslat vzkaz komunitě občanů těchto zemí žijících ve Spojených státech, aby zůstali klidnými, snažili se o získání informací a dokladů na diplomatických úřadech a vyhnuli se porušování amerických zákonů.
Podle oficiálních odhadů žije v USA asi šest milionů migrantů z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu, většina z nich nelegálně. Mexičanů žije ve Spojených státech asi 34 milionů. Pro ekonomiky Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu a Mexika jsou přitom velmi důležité příjmy, které posílají jejich občané žijící v zahraničí domů svým rodinám.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil už v předvolební kampani, že vyhostí až tři miliony nelegálních přistěhovalců z USA. "Sebereme lidi, kteří jsou zločinci, kteří mají záznam v trestním rejstříku,.. dva miliony a možná taky tři miliony (lidí) a vyhostíme je," zopakoval před týdnem Trump. V USA pobývá celkem asi 11 milionů nelegálních migrantů.
Podle španělského listu El País i administrativa současného amerického prezidenta Baracka Obamy vyhostila v předchozích osmi letech téměř 2,9 milionu migrantů s kriminální minulostí, což bylo podle listu nejvíce v novodobé historii.