Rusové pomůžou
Jako Lenin. Cháveze nabalzamují a vystaví za sklem
08.03.2013 11:35
Věčný prezident. Lidé ve Venezuele budou mít možnost vidět svého zesnulého prezidenta "na věky". Po skončení státního smutku, který byl prodloužen o sedm dnů, mrtvolu Huga Cháveze nabalzamují a vystaví ve skleněné rakvi v Muzeu revoluce v hlavním městě Caracasu.
Uvedl to v noci na dnešek ve státní televizi úřadující šéf státu Nicolás Maduro, o němž Chávez před několika týdny řekl, že by si ho přál za svého nástupce.
Rakev se zesnulým prezidentem bude vystavena pro veřejnost ještě dalších nejméně sedm dní, aby se s ním mohli rozloučit všichni, kdo chtějí. Odhaduje se, že by si to přál až milion Venezuelanů.
Nebožtík je vystaven v rakvi se skleněným poklopem ve Vojenské akademii v Caracasu. Zesnulý prezident je oblečen do uniformy a na hlavě má svou oblíbenou červenou čapku, kterou měl už už při nezdařeném puči roku 1992.
Rakev je ozbobena květinami a zahalena do venezuelské vlajky. Plán balzamace připomíná v komunistických státech. Tímto způsobem byly preparovány a poté vystaveny mimo jiné mrtvoly Lenina, Stalina a Maa.
Mezitím se už ozvali ruští odborníci, kteří mají nejvíce zkušeností s balzamováním mrtvých a v případě venezuelské žádosti jsou připraveni se o ně podělit. Napsala to dnes ruská agentura ITAR-TASS.
Chávez zemřel 5. března, tedy přesně 60 let po smrti Josifa Stalina. Nabalzamované tělo sovětského diktátora bylo v Moskvě vystaveno osm let.
"Rusko disponuje absolutně špičkovou technologií balzamování, která už funguje mnoho let a je rozpracovaná do detailů," řekli ruské agentuře moskevští specialisté.
Balzamováním se v Rusku zabývá laboratoř nesoucí jméno "Vědeckovýzkumné a učebně metodické středisko biomedicínských technologií".
Slzy Venezuely a spekulace
Kolem Vojenské akademie jsou stále shromážděny desítky tisíc lidí, kteří chtějí naposledy spatřit muže, jemuž důvěrně říkali "mi comandante". Ve frontě se stojí až celý den a noc.
Státní pohřeb socialistického politika, který zemřel v úterý ve věku osmapadesáti let, se uskuteční dnes v 11.00 hodin místního času, což je půl čtvrté odpoledne v Česku.
Očekávají se šéfové stát a vlád z Latinské Ameriky, Asie, Afriky a Evropy. Jejich oficiální počty se ale stále mění. Hovoří se o třiceti až padesáti.
Stále se přitom spekuluje, zda venezuelský prezident skutečně zemřel doma v Caracasu. Španělský konzervativní list ABC píše, že okolnosti úmrtí tohoto levicového vůdce mohla propaganda významně upravit.
Ani několik dní od Chávezova skonu neutichají pochybnosti o oficiální verzi jeho smrti. V rakvi, která několik hodin putovala v čele smutečního průvodu ulicemi Caracasu, nemuselo být vůbec žádné tělo, jen závaží.
Podle listu ABC, který se odvolává na kubánské lékařské zdroje, mohl Chávez ve skutečnosti zemřít v úterý ráno na Kubě, kam byl v utajení převezen poté, co se jeho stav výrazně zhoršil a co lékaři zjistili na jeho plicích rychle rostoucí nádor.
Oficiální oznámení Chávezovy smrti zveřejnil venezuelský viceprezident Nicolás Maduro. "Náš prezident a velitel Hugo Chávez zemřel dnes v 16.25 (21.55 SEČ)," prohlásil v úterý večer v Caracasu Maduro.
Státní smutek na dnešek vyhlásilo 15 zemí, mezi nimi Čína, Bělorusko, Argentina, Írán a Nigérie.
Ruští balzamační umělci. Gottwald se nepovedl
Seznam zasloužilých nebožtíků, o které se postarali experti zmíněného ruského balzamačního centra, je už poměrně dlouhý. Prvním byl v roce 1924 zakladatel sovětského státu Vladimir Uljanov (Lenin), jehož pozůstatky dodnes spočívají v mauzoleu na Rudém náměstí.
Mauzoleum je do konce dubna v opravě a "preventivní prohlídkou" prochází i to, co z Leninovy mrtvoly zbylo. Samo mauzoleum zůstává velkou moskevskou pamětihodností i přesto, že sílí hlasy po pohřbení Leninových ostatků do země.
Po Leninovi o balzamování dlouho nikdo zájem neprojevil, dost práce měli zato ruští odborníci po druhé světové válce. V roce 1949 přišel na řadu bulharský komunista Georgi Dimitrov, v roce 1952 mongolský maršál a komunistický vůdce Chorlogín Čojbalsan, rok po něm pak vůdce československých komunistů Klement Gottwald.
Jeho balzamování nebylo podle historiků příliš úspěšné, Gottwald byl nakonec v roce 1962 zpopelněn.
Vietnamského revolucionáře Ho Či Mina pomáhali ruští odborníci balzamovat v roce 1969, angolského vůdce Agostinha Neta v roce 1979 a v roce 1985 guayanského prezident Lindena Forbese Burnhama. Zatím posledním státníkem, na jehož posmrtné úpravě se Rusové podíleli, byl v roce 1995 severokorejský prezident Kim Ir-sen.
Balzamování státníků v Rusku spadá do kompetence kremelské ochranky FSO. Ta se zatím případným angažmá expertů ve Venezuele podle ITAR-TASS nezabývá, protože z Caracasu nepřišla oficiální žádost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.