Je masakr na základně USA <span>teroristický čin muslima?</span>

Zahraničí
6. 11. 2009 11:40
Nucený úsměv masového vraha, psychiatra Hasana.
Nucený úsměv masového vraha, psychiatra Hasana.

Nucený úsměv masového vraha, psychiatra Hasana.Je to vojenský psychiatr, muslim jordánského původu a zanedlouho měl odjet na misi do Iráku. Tento major americké armády postřílel ve čtvrtek na vojenské základně Fort Hood v Texasu 13 vojáků a 30 zranil. Nidal Malik Hasan sám přežil masakr těžce raněn.

Nejen americká média horlivě spekulují nad motivy jeho činu. U muslimských skupin v USA vyvolalo krveprolití poplach. Zjevně se obávají možných odvetných akcí.

Ve Fort Hoodu, největší americké vojenské základně na světě (57 tisíc vojáků, 18 tisíc rodinných příslušníků a 5600 civilních zaměstnanců), mělo být čtvrteční odpoledne chvílí radosti. V auditoriu základny se připravovala oslava na počest čerstvých absolventů tamní vojenské akademie. Motto roku: "Vychováváme americké vlastence".

Visit msnbc.com for Breaking News, World News, and News about the Economy


Všechno ale dopadlo jinak. Plukovník Greg Schannep popisuje, jak byl právě na cestě na oslavu, když proti němu vyběhl voják a křičel: "Pane, někdo tam střílí." Voják měl zkrvavená záda. Asi si ani nevšiml, že je postřelen. Někteří lidé v blízkosti si mysleli, že jde o cvičení. Byl to ale masakr.

Voják ve Fort Hoodu utěšuje svou ženu.Trvalo dlouhé hodiny, než se usadil prach chaosu z falešných zpráv, rozklepaných televizních záběrů, chýrů, domněnek a oficiálních oznámení a dementi. Až v průběhu texaské noci (ráno v Evropě) se začalo postupně ukazovat, co se skutečně stalo.

Hodinu před začátkem slavnosti, v půl druhé místního času, se v soudní budově připravovaly desítky mužů na odjezd do Iráku a Afghánistánu. V tom začal jeden chlápek v uniformě střílet kolem sebe. Měl dvě zbraně, uvedl generálporučík Robert Cone.

Většina obětí byla bezbranná. "Nenosíme tady ze zásady žádné zbraně, je to náš domov," vysvětluje Cone.

Během krátké chvíle bylo 11 vojáků mrtvých. Další dva zemřeli nemocnici. 30 mužů utrpělo zčásti těžká zranění. Mezi nimi i střelec, o němž média dlouhé hodiny uváděla, že je rovněž mezi nebožtíky.

Lidé z Fort Hoodu a okolí dávají v nemocnici krev.Velitel Cone ho identifikoval jako Nidala Malika Hasana, 39 let. Je to americký občan narozený ve Virginii, rodiče Jordánci, lékař, psychiatr, roku 2008 povýšen na majora. Na základnu Fort Hood přišel z vojenské nemocnice Waltera Reeda ve Washingtonu, kde působil šest let.

Hasanovou úlohou bylo starat se o duševní stránku vojáků, kteří se vrátili s problémy z Afghánistánu nebo Iráku. Anebo o ty, kteří se na zahraniční misi připravovali. Tedy o své nynější oběti.

Co psychiatra přimělo k údajně dosud nehoršímu masakru na americké základně, který má na svědomí vlastní voják? Okamžitě se začaly šířit spekulace a paušální odsuzování - vždyť jde o muslima. "Je to muslim," začal své vystoupení v hlavním zpravodajském pořadu čtvrtečního večera moderátor Bill O'Reilly z televize Fox News pohnutým hlasem.

Jako by už tím byl jasný motiv. Něco takového se dalo čekat... Podobně zněly výroky řady dalších žurnalistů.

Vrah v prodejně v Killeenu rano před krvavým činem.Odsuzující antimuslimský postoj byl povzbuzován zprávami, že Hasan nebyl neznámou osobou na radikálně-islámských webových stránkách. Řada amerických listů a televizí uvedla, že psychiatr se už před šesti měsíci vystavil podezření z podpory terorismu, protože na jednom internetovém blogu vychvaloval sebevražedné atentáty.

New York Times nabídl link na stránku, na níž jakýsi "NidalHasan" označuje sebevražedné atentátníky za "ušlechtilé", protože obětují život za své kamarády, přičemž ale nebylo jasné, zda jde o Hasana, který zastřelil tucet vojáků.

"Naše rodina miluje Ameriku," ujišťuje Hasanův bratranec Nader v písemném prohlášení. Rodina je prý šokována a soucítí s blízkými obětí.

Podle příbuzných a známých měl ale Hasan s armádou dlouhodobě problémy. Vehementně se také bránil tomu, aby byl koncem roku poslán do Iráku. Mělo to být jeho první nasazení za mořem. Svému vyslání do Iráku se bránil všemi legálními prostředky, říkají jeho kolegové. Byl prý také velice rozezlený na Obamu.

Vojáci z Fort Hood v Iráku.Bratranec Nader Hasan vypovídá, že jeho příbuzný šel do armády hned po střední škole, ale po teroristických útocích v New Yorku roku 2001 se snažil s vojenským životem skoncovat. Jeho kamarádi ho prý kvůli muslimské víře šikanovali. Jednou se kvůli tomu dokonce obrátil i na vojenského advokáta.

To by mohly být indicie, na jejich základě by šlo usuzovat, že šlo o atentát. I proto velitel Cone včera večer uvedl, že nemůže vyloučit teroristický čin. "Je nezbytné, abychom si vzali čas a dali dohromady všechny fakta," řekl senátor John Cornyn z Texasu. Chýry a nesprávné informace jsou podle něj neodpovědné. 

Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ