Úřady v Kalifornii začaly v pondělí místního času oddávat první homosexuální páry. Umožnilo jim to rozhodnutí kalifornského Nejvyššího soudu, který před měsícem konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je proti ústavě tohoto amerického státu.
Oddací list jako první obdržely dva lesbické páry, které se v posledních letech intenzivně zapojovaly do boje za uznání práv homosexuálů na uzavření rovnoprávného sňatku.
V Beverly Hills si v pondělí krátce po 17. hodině místního času (dnes po druhé hodině SELČ) plny dojetí a slz řekly své "ano" čtyřiapadesátiletá Diane Olsonová a šestašedesátiletá Robin Tylerová.
Ve stejnou hodinu v 600 kilometrů vzdáleném San Francisku místní starosta Gavin Newsom oddal sedmaosmdesátiletou Del Martinovou a o čtyři roky mladší Phyllis Lyonovou. Žijí spolu již 56 let a spolu se šesti dalšími založily v roce 1955 v San Francisku společenský klub pro lesbičky, nazvaný Daughters of Bilitis. Pod jejich vedením se vyvinul v první organizaci obhájců lesbického partnerství.
Před sanfranciskou radnicí hlučně reagovaly na první homosexuální sňatky stovky příznivců i odpůrců. Scénu doplňovala kapela hrající svatební písně i transparent "Homosexuální sex je hřích".
První svatební obřady homosexuálů se konaly jen někde, teprve dnes dopoledne místního času (odpoledne SELČ) začne oddávat všech 58 kalifornských okresů. Kvůli očekávanému náporu svatebčanů radnice a soudy najaly stovky dobrovolníků a oddávat se bude i ve stanech a na trávnících před soudními budovami.
Podle nedávné univerzitní studie totiž žije v Kalifornii, nejlidnatějším státě USA s 37 miliony obyvatel, více než 100 tisíc homosexuálních párů. Polovina z nich by chtěla uzavřít sňatek v příštích třech letech.
Sňatky osob stejného pohlaví vyvolávají u obyvatel Kalifornie zřejmě stále menší odpor. Podle průzkumu společnosti Field z konce května proti nim nic nemá 52 procent Kaliforňanů, proti je 41 procent. V roce 1977 je odmítalo 59 procent a jen 28 procent se vyslovilo v jejich prospěch.
Možnost uzavírat manželství ale může lidem stejného pohlaví ještě zrušit chystané listopadové referendum, v němž budou Kaliforňané hlasovat o změně ústavy státu, aby definovala sňatek jako svazek mezi mužem a ženou. To by de facto homosexuální sňatky zakázalo. Proti nim protestovalo v pondělí i sedm katolických biskupů v Los Angeles. Zdůraznili, že sňatek "má v božím stvoření jedinečné místo a spojuje muže a ženu".
Plnoprávné manželství mohou nyní ve Spojených státech uzavřít homosexuálové zatím jen v Kalifornii a v Massachusetts. Nicméně Kalifornie je prvním státem, který bude oddávat páry z celých USA.
Kalifornské oddací listy homosexuálů bude uznávat jen hrstka států, je mezi nimi ale i New York, kde žije rovněž hodně homosexuálů. "Pokud budou uznávány sňatky uzavřené mimo New York, jsem si jist, že nebude trvat dlouho a budou se moci brát i (homosexuální) Newyorčané," řekl herec George Takei, jehož proslavila role kormidelníka Sulua v seriálu Star Trek, který si chce letos vzít dlouholetého partnera Brada Altmana.
Svazky osob stejného pohlaví uznávají i státy Connecticut, New Hampshire, New Jersey a Vermont. Tento typ svazků však nemá stejnou právní ochranu jako manželství. V hlavním městě Washingtonu, na Havaji, v Maine, ve státě Washington a v Oregonu mohou nyní homosexuálové uzavírat partnerství, která jim poskytují některá práva manželů. Naopak ve 26 amerických státech jsou manželství homosexuálů zakázána.
Foto: AP, Reuters