Americká armáda od čtvrtka bere jako realitu variantu, že Severní Korea provedla 3. září výbuch vodíkové bomby. Řekl to generál John Hyten. Pchjongjang okamžitě po své nejsilnější jaderné zkoušce hovořil o úspěšném testu vodíkové bomby, USA dříve odmítaly bombu klasifikovat.
"Předpokládám, že to byla vodíková bomba. Jakožto vojenský důstojník musím toto rozhodnutí učinit," řekl Hyten, šéf amerického strategického velitelství Stratcom. "Nejsem jaderný fyzik, takže vám neřeknu, jak přesně se to odehrálo... Mohu ale říct, že rozsah toho, co jsme pozorovali mi naznačuje, že šlo o vodíkovou bombu a podle toho musíme společně s našimi spojenci hledat správnou odpověď," vysvětlil Hyten.
Síla šestého a doposud nejsilnějšího jaderného testu KLDR se odhaduje na 250 kilotun trinitrotoluenu (TNT), což je šestnáctkrát víc než síla pumy svržené v roce 1945 na japonské město Hirošima. Exploze vyvolala otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy škály a jihokorejští vědci v jejím důsledku odhalili ve vzduchu, vodě a půdě stopové množství radioaktivního xenonu. Ze vzorků ale nelze poznat, jaký druh bomby KLDR testovala.
Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi. Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná a je těžší ji vyrobit.
"Naprostá zkáza a škody, které můžete s takovou zbraní napáchat, nás velmi znepokojují," řekl Hyten, který dohlíží na jaderný arzenál Spojených států. Podle něj však komunistický režim stále neprokázal, že má spolehlivou balistickou střelu, která by mohla jadernou hlavici nést. "Je to jen otázka času," dodal s tím, že to může trvat měsíce či roky.