Kolumbijský parlament schválil dohodu s povstalci z FARC

Zahraničí
1. 12. 2016 06:55
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Den po senátorech i poslanci z dolní komory kolumbijského parlamentu schválili - a to také jednomyslně - novou mírovou dohodu vlády a povstalců z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Pro dohodu, která má ukončit konflikt trvající déle než půl století, hlasovalo 130 poslanců, žádný nebyl proti.

Jde o druhou, upravenou verzi dokumentu; tu první kolumbijští voliči v říjnovém referendu odmítli.

Dohodu podepsala vláda a povstalci minulý čtvrtek v metropoli Bogotě. Devadesát dní poté, co ji obě komory Kongresu schválí, má začít odzbrojování povstalců. Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží.

Senátem prošla dohoda, která obsahuje padesátku změn oproti původnímu textu, hlasy 75 senátorů, žádný nebyl proti.

Původní dohoda o konci občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribe, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s tou novou, která se podle nich jen málo liší od první.

"Potřebujeme rovnováhu mezi mírem a spravedlností, ale tato dohoda skýtá úplnou beztrestnost," prohlásil Uribe v rozpravě v Senátu. Ostatní senátoři mu vytýkali, že překáží nastolení míru.

Povstalci ale varují, že nezačnou skládat zbraně, dokud parlament neschválí i amnestii, znamenající propuštění asi dvou tisícovek vězněných rebelů na svobodu.

I mír může přinést riziko ještě většího krveprolití, jak se stalo za předchozího mírového procesu v 80. letech, kdy pravičácké milice, někdy i ve spolupráci se státem, zabily tisíce bývalých partyzánů, odborářů a komunistických přívrženců na územích ovládaných FARC neznámí útočníci od zářijového podpisu původní mírové dohody zabili tucet ochránců lidských práv. Celkem bylo letos zabito 70 lidí, což je více než v roce 2015 či 2014.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Colombian Presidency

Další čtení

Po celých Spojených státech se uskuteční přes 1000 demonstrací proti Trumpovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Lipavský je maximálně skeptický k ruskému přístupu k jednání o příměří

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ