První paměti vězně zadržovaného na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě vyjdou příští týden tiskem po tvrdé právní bitvě za odtajnění rukopisu, která trvala šest let.
V knize Guantanamo Diary (Guantánamský deník) autor a vězeň Mohamedou Ould Slahi tvrdí, že se přiznal k různým teroristickým plánům včetně přípravy na pumový útok proti telekomunikační a turistické věži CN Tower v kanadském Torontu jen proto, že ho mučili a ponižovali.
Na dotaz vyšetřovatelů, zda jim říká pravdu, odpovídal: "Na tom nesejde, hlavně že jste spokojení. Takže když to koupíte, já prodávám," píše v knize, která má vyjít ve 20 zemích.
Mohamedou Ould Slahi se narodil v roce 1970 v Mauritánii. V 90. letech odcestoval do Afghánistánu, aby bojoval proti prosovětskému režimu a přísahal věrnost teroristické síti al-Kajda. Tvrdí ale, že se s touto organizací rozešel v roce 1992.
Po útocích z 11. září 2001 byl zadržen v souvislosti s podezřením, že se zapojil do neúspěšného pokusu o pumový útok v Los Angeles v roce 1999. Na Guantánamo byl převezen v roce 2002 po vyslýchání v Mauritánii, Jordánsku a Afghánistánu.
Když líčí, jaké následky na něj věznění na Guantánamu mělo, Slahi uvádí: "Začal jsem mít halucinace. Slyšel jsem naprosto jasně hlasy. Slyšel jsem svou rodinu při běžných rozhovorech. Slyšel jsem recitovat korán nadpozemským hlasem. Slyšel jsem hudbu své země. Později tyhle halucinace zneužívali dozorci, začali přes mříže mluvit legračními hlasy a povzbuzovali mě, abych je napadl a pokusil se utéct. Byl jsem na pokraji šílenství."
Právní zástupkyně zadrženého Nancy Hollanderová uvedla, že její klient nebyl nikdy obviněn z žádného zločinu. "Není to tak, že by proti němu našli nějaké důkazy; žádné důkazy proti němu nejsou," řekla. "Je ve stavu, který mi připadá jako příšerné právní vzduchoprázdno. A to je tragické. Měl by se vrátit domů."
Americký svaz občanských svobod (ACLU) spustil online petici požadující jeho propuštění. "Mohamedou Slahi je nevinný muž, kterého Spojené státy brutálně mučily a nezákonně ho zadržují více než deset let," řekl Hina Shamsi z ACLU. "Nepředstavuje hrozbu pro USA a nikdy se proti Spojeným státům nedopustil žádného nepřátelského činu," dodal.