Krize v Hondurasu <span>zasahuje i americký Senát</span>

Zahraničí
31. 7. 2009 11:00
Policie použila proti demonstrantům slzný plyn.
Policie použila proti demonstrantům slzný plyn.

Policie použila proti demonstrantům slzný plyn.Honduraská policie rozehnala ve čtvrtek večer v Tegucigalpě stoupence svrženého prezidenta Manuela Zelayi a nynější faktický prezident Roberto Micheletti zhatil naděje na brzké řešení krize opětovným prohlášením, že nepřipustí Zelayův návrat k moci. Honduraská krize rezonuje i v USA, jejichž podpora levicovému Zelayovi vyvolává nelibost vlivných republikánů v Senátu.

Při policejním zákroku proti Zelayovým stoupencům bylo zraněno 25 lidí a 88 bylo zatčeno. Jeden demonstrant utrpěl vážné střelné poranění, ale policejní mluvčí řekl, že střela vyšla z řad demonstrantů.

ČTĚTE TAKÉ:  Svržený Zelaya udělal několik kroků zpět do Hondurasu 
                         Honduras zkouškou pro Obamu. Washington kličkuje
                         Honduraský prezident zemi vedl jako svou haciendu

Micheletti, který podle předchozích zpráv údajně začal povolovat ve své neústupnosti vůči Zelayovi, ve čtvrtek prohlásil, že za žádných okolností nepřipustí, aby se Zelaya znovu chopil moci. Pokud se Zelaya vrátí do země, bude postaven před soud, upozornil Micheletti.

Svržený prezident Manuel Zelaya.O řešení krize, která vypukla Zelayovým svržením před měsícem, se pokouší kostarický prezident Óscar Arias. Micheletti řekl, že v rámci dohody, které Arias případně dosáhne, by mohl odstoupit, ale jen za podmínky, že odstoupí i Zelaya.

Rafael Pineda, který je jakožto ministr v úřadu prezidenta v Hondurasu "mužem číslo 2", řekl, že pokud nebude dohody dosaženo, zůstane nynější vláda u moci až do listopadových prezidentských voleb.

Dozvuky v americkém Senátu

Zelaya pobývá v sousední Nikaragui, kde se ve čtvrtek sešel s americkým velvyslancem v Hondurasu. Vyzval přitom USA, aby zesílily tlak na návrat k ústavnímu pořádku v Hondurasu. Micheletti označil velvyslancův postup za vměšování.

Stoupenci sesazeného prezidneta zadržení v Tegucigalpě.USA stejně jako nikdo další Michelettiho vládu neuznaly, naléhají na návrat ústavně zvoleného prezidenta, přerušily pomoc Hondurasu a odňaly diplomatická víza čtyřem představitelům Michelettiho režimu.

Vlivný republikánský senátor Richard Lugar ale ve čtvrtek vyzval vládu, aby postoj k honduraské krizi podrobně vysvětlila. Pohrozil, že v opačném případě by mohl Senát zdržet schválení nominace Artura Valenzuely do funkce tajemníka ministerstva zahraničí pro záležitosti západní polokoule.

Někteří republikánští senátoři americkou administrativu obviňují, že se snaží v Hondurasu znovu nastolit levicovou vládu.

Zelaya byl svržen armádou kvůli úmyslu uspořádat referendum o ústavní reformě, která by mu mohla umožnit opětovné zvolení. Stejným způsobem si už zajistil setrvání u moci Zelayův politický spojenec, levicový venezuelský prezident Hugo Chávez. I toto spojenectví vzbuzovalo nelibost některých honduraských kruhů. Zelaya popřel, že by usiloval o nový mandát.

Jeden z transparentů příznivců Manuela Zelayi. 

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ