Kubánské vedení schválilo 45 tisíc o přidělení zemědělské půdy do soukromého vlastnictví. Úřady k této akci vedla potřeba zvýšit produkci potravin. Ministerstvo zemědělství obdrželo přes 96 tisíc žádostí, které se týkaly 650 tisíc hektarů půdy. Schválena však zatím byla necelá polovina, poznamenal náměstek ministra zemědělství Alcides López.
Zemědělská půda bude předána soukromým rolníkům, družstvům i státním společnostem. Většinu nicméně dostanou lidé, kteří usilují o půdu poprvé, a také malé rolnické rodiny.
Kubánské úřady v tak velkém rozsahu půdu nerozdělovaly od vítězství revoluce v roce 1959, kdy byla znárodněna velkostatkářská půda a několikaakrové pozemky byly předány malorolníkům.
ČTĚTE TAKÉ: Kubánci už mají mobily, ale téměř s nimi netelefonují
Revoluce na Kubě potrvá ještě 50 let, říká Castro mladší
Když se Kubánec živí šrotem
Na Kubě je asi 250 tisíc rodinných farem a 1100 soukromých družstev, které všechny dohromady produkují kolem 70 procent potravin na necelé třetině půdy. Zbytek je vlastnictvím státu a z něho polovina leží ladem.
Program přidělování půdy je součástí zemědělské reformy, jejímž cílem je dosáhnout zvýšení produkce potravin a snížit závislost této karibské země na jejich dovozu.
V loňském roce Kuba dovezla asi 40 procent potravin ve stejném období zkonzumovaných, a to v hodnotě téměř dvou miliard dolarů.
Raúl Castro, který již rok stojí oficiálně v čele země, přijal několik opatření na decentralizaci řízení zemědělství a zvýšil i dotace. Rovněž na dvoj až trojnásobek zvýšil částky, za něž stát vykupuje většinu zemědělských produktů.
Produktivní farmáři si mohou pronajmout až 40 hektarů půdy na deset let s možností opakovaného prodloužení o stejnou dobu.
Družstva a státní farmy si mohou pronajmout neupřesněné dodatečné množství půdy určené k zemědělství na 25 let a mohou prodloužit její držení o dalších 25 let.
Foto: AP a Reuters