Kubánci už <span>mají mobily</span>, ale téměř s nimi netelefonují

Zahraničí
29. 1. 2009 06:22
Kubánka s mobilem roku 2001, v čase mobilního pravěku na ostrově.
Kubánka s mobilem roku 2001, v čase mobilního pravěku na ostrově.

Konečně. Kubánec s mobilem v létě 2008.Vždy dostupný, ale nikdy u aparátu. Kubánci už můžou nějaký čas vlastnit mobilní telefony. Státní společnost, jež mobilní síť provozuje, jim ale nabízí starší přístroje. Drtivá většina Kubánců si též kvůli vysokým poplatkům nemůže dovolit se svými mobily telefonovat, a tak je používá jako pagery.

Boom mobilů dorazil na Kubu s hodně velkým zpožděním. Normální Kubánci si je smějí kupovat a používat teprve od dubna loňského roku, což bylo předtím privilegium cizinců a výše postavených spolupracovníků vlády.

Režim vedený Fidelovým bratrem Raúlem Castrem nenasadil však při přechodu Kuby do mobilního věku žádné vysoké tempo. Spíše naopak. A ceny za mobily, smlouvy a uživatelské poplatky byly při mobilním startu až utopicky vysoké.

Starší přístroje za nehorázné ceny?První, pro mnoho Kubánců téměř nepřekonatelnou překážkou je praxe společnosti ETESCA, která má v tomto oboru na ostrově monopol (27 procenty se na ní podílí Telecom Italia) a jež nabízí své služby pod značkou Cubacel jen za konvertibilní peso (španělsky peso cubano convertible).

Tato druhá oficiální měna Kuby je ale k dostání jen za valuty a její funkce je podobná jako kdysi v Československu tuzexové bony.

ČTĚTE TAKÉ: Pomozte lidem na Kubě mobilem, vyzval Bush Američany
                       
Kubánci už nakupují počítače. Pokud na ně mají

Při průměrném měsíčním příjmu v přepočtu 17 amerických dolarů byl nejlevnější mobil zpočátku nabízen za 65 dolarů. Přidělení čísla stálo 120 dolarů a telefonní karty jsou k dostání od 11 dolarů výše. Lze si lehce spočítat, že na pořízení mobilu padnul celoroční plat průměrně vydělávajícího Kubánce. Přesto byl o novinku zpočátku ohromný zájem.

Ostrov se mění. Kubánští homosexuálové.

Určité ulehčení přinesly Spojené státy, které v létě 2008 trochu uvolnily svou přísnou politiku embarga vůči Havaně. Od té doby smějí Kubánci v USA darovat mobil svým příbuzným a známým na ostrově. Kubu začaly zaplavovat nové, starší i hodně letité přístroje.  

Reakce monopolisty Cubacel připomínala trochu frašku. Nejnovější model v nabídce společnosti zlevnil z 65 na 58 dolarů. Za ně lze dostat Nokii 1112, tedy přístroj z roku 2006, který má už dva následovníky. Nabízet právě chudým Kubáncům předražený starší přístroj lze označit za cynismus.

Fronty v pobočkách jedoného mobilního operátora na Kubě.Stačí se pro srovnání podívat do Indie, kde jsou novější mobily 1112 nabízeny v obchodech za plus minus 20 dolarů.

Určitým ulehčením pro Kubánce ovšem je, že cena Cubacel za přístup do sítě klesla po půl roce ze 125 na 65 dolarů. Počet uživatelů mobilních telefonů tak relativně rychle stoupá. Svědčí o tom alespoň téměř stálé fronty v obchodech Cubacel. Oficiální počty majitelů mobilů nejsou k dispozici.

Fakt, že si stále více Kubánců mobily pořizuje, ale ještě neznamená, že s nimi také telefonují. Hovorné 65 centů za minutu uvnitř sítě Cubacel je pro většinu z nich ještě stále závratně vysokou sumou. Telefonovat mobilem do pevné sítě je ještě mnohem dražší. Nemluvě o volání do zahraničí: minuta do USA přijde na 2,70 dolaru a do Evropy 5,85 dolaru. SMS přijde na 17 centů.

Podle informací listu Washington Post používá většina Kubánců mobily podobně jako pager. Vytočíte něčí číslo, ale nepředpokládáte, že vám na mobilu odpoví. Volaná osoba se prostě jen podívá, kdo telefonuje, a hledá nejbližší pevný telefon, aby odpověděla. Ceny za pevnou linku jsou jen zlomkem poplatků mobilního operátora.

Kubánka s mobilem roku 2001, v čase mobilního pravěku na ostrově.

Foto: AP, Reutersa Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ