Když Fidel Castro potřeboval nejtajnější informace z USA, dostal je. Kendall Myers pracoval 31 let ve vysokých pozicích pro americkou vládu, z nich měl 30 let působit jako špion pro Kubu. Kubánský vůdce označil o víkendu údajnou špionážní aféru za směšnou. Jde podle něj o špionážní komiks.
První informace o vyzvědačství bývalého pracovníka amerického ministerstva zahraničí Waltera Kendalal Myerse a jeho manželky ve prospěch „ostrova svobody" v Karibiku byly zveřejněny v pátek. Oba byli zatčeni a obviněni.
Z kauzy se může vyvinout jeden z největších agentských skandálů v moderní historii Spojených států. Úřady uvádějí, že manželé Myersovi pracovali pro Kubu od roku 1978 a předali jí mnoho závažných dokumentů.
Co je k tomu vedlo? Prý „odpor vůči americkému imperialismu".
Odhalení dlouho unikali i díky tomu, že se Myers učil příslušné dokumenty nazpaměť, místo aby je vynášel nebo kopíroval.
Dvaasedmdesátiletý Myers a jeho žena Gwendolyn byli nakonec usvědčeni trikem amerického protiagenta, který se vydával za náhradníka jejich spojky - kubánského emigrantského obchodníka.
Podle ministerstva spravedlnosti USA byli Myersovi obviněni ze spiknutí. Poradce ministra spravedlnosti pro národní bezpečnost David Kris označil jimi předávané informace za neuvěřitelně závažné.
Castro: Někdo chce podkopat naše vzájemné sbližování
Castro zprávy o zatčení a obvinění Myersových smetl ze stolu. Věrohodnost obvinění proti nim vznesená však Máximo Líder ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
V přezíravě formulovaném sloupku zveřejněném na internetových stránkách, na kterých se vyjadřuje ke kubánským i světovým záležitostem, Castro nicméně uvádí, že si nevzpomíná na setkání s tímto párem, jež se podle amerického ministerstva spravedlnosti mělo uskutečnit v roce 1995.
"V té době jsem se z různých důvodů setkal s tisíci lidmi ze Severní Ameriky jak jednotlivě, tak ve skupinách. Proto můžu být těžko žádán, abych si pamatoval detaily o setkání s pouhými dvěma osobami," napsal.
Castro, který z úřadu kubánského prezidenta odstoupil ze zdravotních důvodů loni v únoru, naznačil, že špionážní kauza může být vymyšlena, aby torpédovala nejnovější snahy o vzájemné přiblížení mezi Washingtonem a Havanou.
Agentův odpor vůči americkému imperialismu
Na první strany médií ve světě se údajný špion Myers dostal dvakrát v životě. Roku 2006 označil za iluzi často vychvalované „zvláštní vztahy" mezi USA a Británií. A všechny britské premiéry od Churchilla až po Blaira označil za „pudly" Američanů. Podruhé se ocitl v titulcích sdělovacích prostředků nyní, kdy ho FBI ocejchovala jako vysoce postaveného zrádce a agenta. A špioni nemůžou u amerických soudů počítat s žádným pardonem.
Co k tomu Myersovy vedlo? Prý odpor vůči americkému imperialismu.
Kendall Myers pracoval v zahraničním ústavu ministerstva zahraničí, kde platil za odborníka na evropské záležitosti. V roce 2007 odešel do důchodu. V jeho obžalobě se uvádí, že v posledním roce svého zaměstnání na ministerstvu prošlo jeho rukama přes dvě stě tajných dokumentů týkajících se Kuby.
Jejich obsah manželé Myersovi předávali různými způsoby - počínaje morseovkou na krátkých vlnách či výměnou nákupních vozíků v marketu s potravinami a osobními schůzkami konče.
Podle obžaloby se dvojice v roce 1995 setkala dokonce s tehdejším nejvyšším kubánským představitelem Fidelem Castrem na Kubě, kam vycestovala přes Mexiko na falešné pasy. Opakovaně cestovala do latinskoamerických zemí na schůzku s kubánskými agenty.
FBI na ně nastražila past
Podle zveřejněných údajů byli Myersovi v podezření již tři roky, tedy ještě před Myersovým odchodem do penze. Nakonec na něj FBI udělala trik, když jejich agent Myerse oslovil na ulici ve Washingtonu, pogratuloval mu k 72. narozeninám a nabídl mu kubánský doutník.
Označil se za partnera kubánského obchodníka, s nímž měli Myersovi kontakty, a požádal o mimořádnou schůzku ještě ten den večer v jistém washingtonském hotelu.
Manželé do té doby neměli již určitou dobu s kubánským obchodníkem kontakt, protože jak uvedli do protokolu, "žili už dlouho v neustálém strachu a obavách z prozrazení". Domnívali se, že je Myersův šéf dal sledovat již v roce 1995. Na schůzce s nastrčeným agentem řekli, že už nechtějí dělat pravidelnou špionáž, ale jsou ochotni příležitostně pomoci.
S nastrčeným agentem FBI měli v dubnu ještě tři schůzky, na nichž sdělovali své hodnocení některých členů Obamovy administrativy zodpovědných za politiku vůči Latinské Americe a zejména Kubě. Souhlasili rovněž zasílat šifrované e-maily. Na čtvrté schůzce pak byli zatčeni.
Vyšetřování zjistilo, že Myersovi dostávali za svou činnost jen málo peněz, dělali ji vlastně zadarmo, z hluboké lásky ke Kubě, Castrovi a kubánskému způsobu vlády.
Plánovali si cestu plachetnicí na Kubu, kterou označovali za svůj domov. Na Kubě byli poprvé v roce 1978, kdy se do ostrova zamilovali. O rok později je pak v jejich domě v Jižní Dakotě navštívili kubánští agenti, kteří je zverbovali. Myers se poté snažil získat takové zaměstnání, kde by se dostal k nejzajímavějším tajným informacím z hlediska Kuby.
Špion bez tváře?
O Myersovi bylo známo, že je odpůrcem Bushovy administrativy včetně irácké války. Nijak to neskrýval. Přesto stoupal na úřednickém žebříčku postupně vzhůru a do státního departmentu se dostal roku 2000, tedy v době vlády George Bushe. Okolí ho považovalo za loajálního Američana.
Ve své funkci měl přístup k tajným výbušným dokumentům vlády a zpravodajských služeb. Dělal analýzy pro šéfku diplomacie Condoleezzu Riceovou.
Byl považován za zahraničněpolitického experta a citovaly se stovky jeho výroků. Je však uhodné, upozorňují americká média, že mezi nimi není žádný o Kubě. Komentářům k ní se zjevně až úzkostlivě vyhýbal. Na Johns Hopkins University učil o evropských otázkách. V uplynulých letech se začal více zabývat i Asií.
Ať už Myers vystupoval kdekoli, zdá se, že se obratně uměl vyhýbat kamerám a objektivům fotoaparátů. Citován byl mnohokrát, ale jeho záběry v těchto okamžicích nejsou téměř k sehnání. Nezveřejnili je zatím ani novináři, kteří s tímto habilitovaným historikem hovořili.
Na internetu v USA se zprvu objevila jen trochu neostrá fotografie, na níž je vidět šedovlasý, vysoký, trochu tělnatý muž, vedle něhož stojí tmavovlasá žena s copem. Je to Myers? Kdo ví. Jiné lepší snímky pro srovnání zatím nejsou k dispozici. Televizní stanice Fox News zatím zachází s tímto snímkem jako s autentickým.
Měli by ho pověsit...
Na webových diskusích je nyní „Castrův špion" poměrně časté téma. Lze se na nich například dočíst, že Myers daroval Baracku Obamovi na volební kampaň 250 dolarů. Vrátí nyní americký prezident podporu od Castra zpět?
Diskutuje se i o trestu, který by měl údajný agent dostat. „Kdo uskutečňuje špionáž, měl by viset," lze se mimo jiné dočíst. Spíše se však diskutující přiklánějí k trestu doživotního vězení. Polehčující okolností může Myersovi být, že jeho práce agenta pro Kubu zřejmě nestála život jediného amerického agenta.
Pravděpodobné je podle některých médií USA odsouzení na 35 let vězení. Vychází se přitom z obdobného případu Jonathana Pollarda, který byl odsouzen roku 1987 i se svou ženou kvůli špionáži pro Izrael.
V Havaně byl Myers za registrován jako agent 202, jeho nyní 71letá žena, původním povoláním bankovní analytička, měla dvě čísla: agent 123 a agent E-634. Podle jejich výpovědi dostali od kubánské vlády za svou činnost "fůru medailí".
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia