S ústupem arktických ledů, který je v posledních letech stále znatelnější, se otevře Severní ledový oceán rybářům, dopravcům i těžařům, ale také pašerákům. Kanada i další země se budou muset vyrovnat s dlouhým pobřežím, které dnes prakticky nikdo nestřeží.
Loňské a předloňské léto byly zatím rekordní, co se týče tání ledovců v arktické oblasti, a v blízké budoucnosti vědci předpokládají ještě víc. Profesor Peter Wadhams z cambridgeské univerzity soudí, že zanedlouho bude Severní ledový oceán během léta z velké části otevřený, jak ukázala právě dokončená expedice Catlin Arctic Survey.
ČTĚTE TAKÉ: Přinese oteplování v Arktidě novou studenou válku?
„Data potvrzují nový konsensuální pohled, založený na sezonní variaci rozsahu a tloušťky ledu, změnách teplot, větrů a hlavně složení ledu, že Arktický oceán bude během letních měsíců bez ledu přibližně ve dvaceti letech, a že tento ústup se z velké části odehraje už v příštích deseti letech," citovala jej BBC.
Letos v létě obepluly dvě obchodní lodi Rusko ze severu, takzvanou severovýchodní cestou, z Koreje do Evropy, a ušetřily třetinu času oproti normální trase přes Suezský kanál. Podobně se otevírá severozápadní cesta kolem břehů Kanady, která se může brzy stát alternativou pro trasu přes Panamský průplav.
Někteří ovšem soudí, že pro regulérní lodní dopravu nebudou severní cesty příliš vhodné - většina ledu sice roztaje, ale oceánem popluje množství nepředvídatelných ker, které budou komplikovat plavební řády, pokud přímo lodě neohrozí. I ony dvě německé lodě musely v létě doprovázet ruské ledoborce.
Velká hra těžařů
Příznivější zprávou je tání severních ledů pro rybáře, turisty i těžební společnosti, arktická oblast disponuje významnými nerostnými surovinami, včetně ropy a zemního plynu. Velká hra severských států o arktická území a hlavně přírodní zdroje už začala před nějakou dobou, teď však bude stále více nabírat na intenzitě.
Ale otevření severních cest bude také znamenat konec relativně neprostupného pobřeží. „Už nemůžeme dále předpokládat, že je Severní ledový oceán neproniknutelnou bariérou," citoval deník Los Angeles Times aljašského guvernéra Seana Parnella. Nejcitelnější bude dopad patrně na Kanadu - podstatnou část ze 243 tisíc kilometrů jejího pobřeží blokoval ještě nedávno led.
Navíc je pochopitelně sever Kanady jen velice řídce osídlený, ve třech teritoriích (Yukon, Severozápadní teritoria a Nunavut), která z jihu vymezuje šedesátá rovnoběžka, žije dohromady sto tisíc lidí. Ottawa jednoduše nemá prostředky, jak sledovat tak dlouhé pobřeží, okolo kterého se plaví stále více lodí.
Hrozí Divoký západ
Michael Byers, profesor mezinárodního práva z vancouverské University of British Columbia už nějakou dobu varuje před ilegální imigrací, mezinárodním terorismem i kriminálními organizacemi, které by mohly nehlídané oblasti využívat. „Kanada musí přesvědčit Spojené státy, že Divoký západ podél nejdelšího pobřeží Severní Ameriky není v zájmu ani jedné země," citoval jej francouzský deník Le Figaro.
Už je to nějakou dobu, ukazuje Byers, kdy dva turečtí námořníci prostě opustili loď v přístavu Churchill v Hudsonském zálivu a nastoupili na vlak do Winnipegu. Jistý Rumun zase přeplul na šestimetrové lodi z Grónska, v některých místech vzdáleného méně než padesát kilometrů.
A to jsou jen anekdotické případy, o kterých se někdo dozvěděl. Skutečnou hrozbou mohou být podle expertů teroristé či pašeráci zbraní, drog i lidí. Před tím už varoval i bývalý americký ambasador v Kanadě Paul Celluci, píše Le Figaro.
Kanada zatím není na podobné ohrožení ze severu připravena, policejní rozvědka měla až donedávna v teritoriích jediného agenta. Až teď jmenovalo královské četnictvo dalších třicet příslušníků, kriminalita zde znatelně narůstá.
ČTĚTE TAKÉ: Kanadská policie zatkla ekology, kteří obsadili ropné pole
„Organizovaný zločin roste a zločinné organizace se napevno uchytily v arktické oblasti," zdůrazňuje nedávná zpráva Arktické rady. V ní zasedají všechny severské státy, tedy Kanada, USA, Rusko, Island i skandinávské státy.
Této zprávě odpovídají i čísla Kanadského statistického úřadu, v Severozápadních teritoriích je kriminalita sedminásobná oproti celostátnímu průměru. Každý týden zpravují média o nových zabavených drogách, ale policie je pořád o několik kroků pozadu. I vojáci začali nacvičovat zátahy proti pašerákům.
Podobně nedostatečné jsou i kapacity Spojených států na aljašském pobřeží, ať už jde o hlídání hranic, nebo o zásahy záchranářů. „Voda je, kde dřív nebývala, a my jsme za ni zodpovědní," prohlásil admirál Thad Allen z americké Pobřežní stráže podle Los Angeles Times. „Skutečná otázka je, jaké kapacity tam vůbec chceme."
Foto: flickr.com/kaet44, profimedia.cz, flickr.com/danielguip, flickr.com/richdurant, flickr.com/85013738@N00, flickr.com/courosa