Letadlo za bilion dolarů. Zkouška ohněm pro F-35 

Zahraničí
5. 6. 2015 18:05
F-35 Lightning.
F-35 Lightning.

Projekt vyjde na nejméně bilion dolarů (asi 24,4 bilionů korun). Americký bojový letoun F-35 Lightning II, jenž vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (JSF; společný útočný stíhač), se má stát páteří vzdušných sil Spojených států. Pentagon si chce těchto strojů pořídit 2400. Aktuálně letoun prochází křest ohněm.

Několik desítek víceúčelových stíhaček je už vyrobeno a americké letectvo je testuje. Nyní musí F-35 zvládnout těžkou zkoušku.

Během manévrů Green Flag West na letecké základně Nellis Air Force Base v Nevadě musí F-35 poprvé převzít vedoucí úlohu při inscenovaných vzdušných bojích.

F-35 startuje z letadlovky USS Nimitz.

Při cvičení trvajícím do 12. června bude každý den nasazena jedna stíhačka nebo dvě, uvedlo velení US Air Force. "Poprvé převezme hlavní roli F-35," upřesnil plukovník Cameron Dadgar. V největším výcvikovém areálu na světě pro bojové piloty řídí manévry, kterých se účastní pět tisíc vojáků.

Trenažér letounu F-35.

V příštích letech si chce Pentagon pořídit 2457 letadel F-35, jejichž výrobcem je zbrojní koncern Lockheed Martin. Cena za kus činí kolem 160 milionů amerických dolarů (asi 3,9 miliardy korun), což znamená celkové pořizovací náklady 390 miliard dolarů.

F-35 tankuje za letu u KC-135 Stratotanker.

K tomu je ale nutné připočíst výdaje za údržbu a provoz, čímž náklady do roku 2065 vystoupají na zhruba bilion dolarů. Tak alespoň zní současná kalkulace americké armády. Experti ovšem nevylučují, že celková suma se zvýší až na 1,5 bilionu dolarů.

Cockpit letounu F-35.

V uplynulých letech vzbuzoval letoun opakovaně pozornost kvůli technickým problémům a explodujícím nákladům. Neutuchají ani diskuse o jeho smyslu. Bývalý americký prezident George W. Bush udělal z Joint Strike Fighter jeden ze svých nejoblíbenějších projektů.

Unikátní helma pro piloty F-35.

Ještě roku 2006 se počítalo s celkovými pořizovacími náklady 256 miliard dolarů. Dnes je to o 52 procent více. Už tehdy existovaly pochybnosti o údajně nad jiné vynikajících vlastnostech stroje. Pentagon sám musel mezitím připustit, že "neviditelnost" stroje není perfektní a že ho lze velmi slabě zachytit na nepřátelských radarech.

Vyzbrojování F-35 raketou vzduch-vzduch AIM-120.

Dalším problémem je výhled z cockpitu, který je horší než u starších bojových letadel F-16 nebo F-18. Při manévrování během vzdušného boje je "téměř nemožné" vidět, co se děje za vámi, stěžuje si jeden z pilotů. Opěrka hlavy je podle něj moc velká a sníží schopnost přežití při boji s pozemními a vzdušnými cíli.

Odpalování střely z F-35.

Potíže opakovaně způsobuje i komplikovaný displej helmy. Je součástí helmy za 400 tisíc dolarů a promítá důležité informace do zorného pole pilota. Umělý horizont se často neshoduje s tím skutečným, stěžují si uživatelé, displej bliká nebo úplně vypadává. Obraz bývá rozmazaný, moc světlý, moc tmavý, nebo se zpožďuje.

O problémech s pohonnou jednotkou F-35 nedávno informovalo americké ministerstvo financí a obrany. Stroj v řadě bodů nesplňuje technické požadavky Pentagonu, stojí ve zprávě zveřejněné letos v dubnu. Kvůli nespolehlivosti pohonu je celý systém méně spolehlivý, konstatovali kontroloři.

Americký ministr obrany Leon E. Panetta (2002) se dívá do cockpitu F-35.

Aby bylo dosaženo požadované spolehlivosti, vyžádá si to dodatečný čas. Podle potřeb armády vznikly tři hlavní verze letounu, které se označují F-35A až C.

F-35A je klasický bojový letoun s konvenčním startem a přistáním. Jako jediná verze bude vybaven organickou hlavňovou výstrojí. F-35B je varianta se svislým startem a přistáním, je určený k náhradě Harrierů. F-35C je verze pro letadlové lodě využívající letecký katapult (konfigurace CATOBAR).

F-35 na palubě USS Nimitz.

Další modifikace se přizpůsobí potřebám spojenců USA. Vedle USA bude F-35 dodán mezi jiným do Kanady, Británie, Austrálie, Itálie či do Izraele.

F-35 při západu Slunce.

Autor: Petr PodanýFoto: Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ