Maizière čelí kritice. Němci odmítají centralizaci kontrarozvědky

Zahraničí
5. 1. 2017
Ministr Thomas de Maizière.
Ministr Thomas de Maizière.

Především odmítavé reakce zatím na německé politické scéně vyvolává návrh ministra vnitra Thomase de Maizièra přesunout část bezpečnostních kompetencí z jednotlivých zemí na spolkovou úroveň a centralizovat systém civilní kontrarozvědky. Proti se staví koaliční sociální demokraté (SPD), Křesťanskosociální unie (CSU), ale také někteří politici jeho vlastní strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU).

De Maizière s návrhem přišel asi dva týdny po krvavém útoku na vánoční trh v Berlíně, jehož pachatelem byl čtyřiadvacetiletý Tunisan Anis Amri. Toho sice několik měsíců německé tajné služby sledovaly, jeho útoku, který si vyžádal 12 životů a desítky zraněných, ale stejně zabránit nedokázaly.

Podle ministra vnitra by systému kriminálních úřadů i civilní kontrarozvědky prospělo, kdyby se více centralizoval. V případě kontrarozvědky navrhuje dokonce, aby zaniklo šestnáct samostatných úřadů v každé spolkové zemi, a jejich pravomoci převzal Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který je celoněmeckou civilní kontrarozvědkou.

Návrhy vzápětí kritizoval šéf sociálních demokratů a vicekancléř Sigmar Gabriel, podle něhož by zdlouhavá reforma federálního uspořádání mohla vést k tomu, že se jednotlivé bezpečnostní úřady budou roky muset zabývat samy sebou, místo aby bojovaly proti zločincům a teroristům.

Ještě jednoznačněji se proti návrhu postavila bavorská vládní strana CSU. "Můžu vám říci jenom tolik: k rozpuštění bavorského úřadu na ochranu ústavy nikdy nedojde," řekl předseda bavorské vlády Horst Seehofer. Jeho strana požaduje spíše reformy evropské spolupráce a vytvoření společného seznamu lidí, od nichž může vycházet nebezpečí.

De Maizièrovy úvahy už odmítla i opoziční Levice a část zemských politiků jeho CDU, otevřeně se k ní naopak staví Zelení i kancléřka a šéfka křesťanských demokratů Angela Merkelová. Ani jejich případná podpora ale na zásadní změny v této oblasti podle všeho stačit nebude. Zástupci německých zemí, které by připravila o výrazné pravomoci, ji totiž - pokud by prošla Spolkovým sněmem - mohou nakonec odmítnout ve Spolkové radě, která je zastoupením zemských kabinetů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné