Máme se <span>bát prasečí chřipky</span>? Otázky a odpovědi

Zahraničí
25. 4. 2009 19:10
Roztomílí  čuníci, nebezpečný virus (ilustrační foto).
Roztomílí čuníci, nebezpečný virus (ilustrační foto).

Roztomílí čuníci, nebezpečný virus (ilustrační foto).V souvislosti s prasečí chřipkou, která už v Mexiku zabila prokazatelně sedm desítek lidí a jejíž virus byl zjištěn u několika pacientů v sousedních USA, se objevují obavy z možného šíření nákazy. Je třeba se obávat? Co případně udělat pro prevenci? Hlavní otázky a odpovědi k nebezpečné prasečí chřipce, která má vzhledem ke své schopnosti nakazit lidi pandemický potenciál:

Co je to prasečí chřipka?
Onemocnění dýchacích cest u chovných prasat, způsobené chřipkovým virem typu H1N1. Nově objevený typ viru A/H1N1 nebyl u prasat ani člověka dosud znám.
    
Je nemoc přenosná na člověka?
Ano. Nejvíce jsou ohroženy zejména osoby, které jsou v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty.

ČTĚTE TAKÉ: Prasečí chřipka zabíjí v Mexiku. Hrozí pandemie?
    
Je prasečí chřipka nakažlivá z člověka na člověka?
Ano. Případy přenosu mezi lidmi však byly spíše výjimečné. Stalo se tak například v USA v letech 1976 a 1988 a naposledy letos 17. dubna, kdy se nakazily dvě děti, u nichž byl kontakt s prasaty vyloučen.
    
Jak se nemoc přenáší?
Virus se šíří vzduchem. Milovníci vepřového masa se ale bát nemusejí, konzumace vepřového podle dnešního vyjádření francouzského ministerstva zemědělství nepředstavuje v souvislosti s tímto onemocněním žádné riziko. Podle expertů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dochází ke zničení viru při teplotě 71 stupňů Celsia.
    
Jaké má prasečí chřipka příznaky?
Příznaky této nákazy jsou totožné s příznaky obyčejné chřipky: náhlá horečka, kašel a bolest svalů.
    
Jak se prasečí chřipce bránit?
Účinnou prevencí proti prasečí chřipce je důkladné mytí rukou. Zdravotničtí odborníci rovněž doporučují zakrývat si ústa při kašli a kýchání a vyzývají ke "zdrženlivosti" ve společenských kontaktech s ostatními lidmi. Přesto podle nich lze zabránit šíření chřipky jen obtížně.
    
Existuje očkování proti prasečí chřipce?
Proti typu H1N1 účinkuje lék proti ptačí chřipce - Tamiflu. Výroba účinné očkovací látky proti novému typu A/H1N1 si podle vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO)vyžádá "trochu času", než bude virus dostatečně prozkoumán. Dostupné vakcíny údajně pouze snižují účinky nového viru a běžné léky proti chřipce nezabírají.
    
Kde se virus vyskytl?
V Mexiku, kde si dosud vyžádal 62 lidských životů a u tisíce dalších osob vyvolal symptomy podobného onemocnění. Nákaza nebezpečným virem byla také prokázána v USA. Žádný z osmi nakažených však nezemřel.

Stav pohotovosti vyhlásily i odpovědné úřady v Peru, Chile a Kostarice. Situaci bedlivě sledují také v Kanadě a Francii. Kvůli nebezpečí prasečí chřipky svolala WHO na dnešek mimořádné krizové jednání expertů.

Zkoumání nebezpečných virů v americké laboratoři CDC.

Foto: ČTK/AP a Reuters
    
 

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Spojenci slíbili Ukrajině novou vojenskou pomoc za více než 500 miliard korun

Zahraničí
11. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chtěl zrušit právní ochranu půl milionu migrantů. Soud mu to zatrhl

Zahraničí
11. 4. 2025
ilustrační foto

Při pádu se z vrtulníku kouřilo. Zemřelo všech šest lidí, z toho tři děti

Zahraničí
11. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ