Při čtvrteční střelbě v areálu vyšší odborné školy v americkém státě Oregon zemřelo podle konečné bilance deset lidí včetně střelce, dalších sedm jich bylo zraněno. Podle amerických médií byl pachatelem šestadvacetiletý Chris Harper Mercer, který zemřel po přestřelce s policií. Měl u sebe šest legálně pořízených zbraní a dalších sedm se našlo u něj doma. Prezident Barack Obama vyzval ke zpřísnění pravidel pro prodej a držení zbraní a podpořil jej v tom i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Policie stále pátrá po motivu útočníka, který hodinu a půl před polednem místního času přišel do jedné z budov v kampusu městské vyšší školy v oregonském městě Roseburg a začal pálit po lidech v několika učebnách. Ze zraněných osob byly tři v kritickém stavu, ale úřady později sdělily, že jejich život už zřejmě není ohrožen. Střelec nebyl studentem školy.
Vyšetřovatelé vyslýchají všechny, kteří byli s Mercerem v kontaktu den před tragédií, kdy se údajně s krvavými plány svěřoval na sociálních sítích. Na síti MySpace se vyjádřil i k Vesteru Flanaganovi, který nedávno zastřelil v přímém televizním přenosu dva novináře. "Všiml jsem si, že hrozně lidí jako on je samotných a neznámých, ale jakmile prolijí trochu krve, tak je zná celý svět. Zdá se, že čím více lidí člověk zabije, tím více je ve světlech reflektorů," uvedl podle médií Mercer.
Střelec podle stanice CNN absolvoval v roce 2008 základní výcvik americké armády, ale po měsíci byl propuštěn. Jeho okolí a média ho popisují jako zamlklého mladíka, který měl zájem o irskou násilnickou organizaci IRA a různé vraždění v USA, také prý odmítal náboženství. Narodil se v Británii a jako dítě odjel do USA, kde žil jen s matkou ve městě Winchester nedaleko školy, kde nyní vraždil. Každý den podle sousedů chodil ve vojenských botách, maskovacích vojenských kalhotách a bílém tričku, hlavu měl hladce vyholenou.
Osmnáctiletá Kortney Mooreová byla právě na hodině psaní, když prý oknem proletěla kulka a trefila učitele do hlavy. Pak podle ní vešel střelec a všem řekl, ať si lehnou na podlahu. Potom nařídil, aby vstali ti, kteří jsou křesťané. "Dobře, protože jste křesťané, uvidíte se s Bohem hned za vteřinu," prohlásil prý a začal střílet. Vypověděla to jedna ze studentek, kterou střelil do zad a již čeká operace páteře.
Další ze studentů Brady Winder se na Facebooku svěřil, že byl ve vedlejší místnosti, odkud se mu podařilo utéci. "Běžel jsem dolů z kopce k okraji kampusu a čekal. Mluvil jsem se studentem z učebny, kde se to stalo, a podle něho téměř všechny v té místnosti zastřelil člověk, který měl čtyři zbraně...Ještě pořád se třesu," napsal.
Celkem podle šerifa okresu Douglas Johna Hanlina zemřelo deset lidí včetně pachatele. Na místě se našly tři pistole a jedna puška, které podle všeho útočník použil. Mercera identifikoval státní prokurátor, ale Hanlin jeho jméno odmítl potvrdit. "Neuvedu jeho jméno, neposkytnu mu slávu, po níž zřejmě toužil," řekl.
Rebecca Milesová, která Mercera znala z divadelního kroužku, řekla, že střelec byl "trochu divný, jako by si věci moc bral". Otec Ian Mercer žije v Kalifornii. Řekl tam, že pro rodinu je to "zničující den".
Bronte Hartová, vedle níž Chris Harper Mercer bydlel ve Winchesteru nedaleko Roseburgu, uvedla, že sedával ve tmě na balkoně. Žila tam prý s ním žena, již Hartová považovala za jeho matku, a ta prý teď jenom pláče. Podle dalšího souseda byl Mercer plachý, stále se díval kolem sebe a vyvolával divné pocity. Při incidentu bylo zraněno sedm lidí, dva jsou v kritickém stavu.
Prezident Obama v emotivním projevu po střelbě prohlásil, že by Spojené státy měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země. "Nejsme jedinou zemí na světě, v níž žijí vyšinutí lidé. Ale jsme jedinou vyspělou zemí, kde každých několik měsíců dojde k podobné masové střelbě," uvedl viditelně rozhněvaný šéf Bílého domu, podle něhož se již Američané stávají vůči podobným tragédiím netečnými.
Také šéf OSN Pan Ki-mun dnes vyzval USA, aby přijaly opatření s cílem zamezit podobným případům bezhlavé střelby, k nimž v zemi dochází.
Obama se pokoušel prosadit zpřísnění zákonů už po masakru na základní škole v Newtownu v Connecticutu, kde před téměř třemi lety zemřelo 26 lidí. Mocná lobby majitelů zbraní však změnu v Kongresu zablokovala.
Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních letech s větším počtem obětí |
|