Mexické oblasti u hranic s USA připomínají <span>válčiště</span>

Zahraničí
18. 2. 2009 07:41
Armádní hlídka v Cancunu.
Armádní hlídka v Cancunu.

Policie zatýká členy drogových gangů v Ciudad Juarez.Několik set lidí zablokovalo v noci na dnešek čtyři mexická města na hranici s USA a žádalo odvolání armády, povolané do boje s pašeráky drog. Na jednom z míst si přestřelky vyžádaly pět mrtvých. Oblasti připomínají válečnou zónu. V Ciudad Juárezu byly zablokované tři mosty vedoucí do texaského El Pasa. Podobná byla situace také v Nuevo Laredo a Reynose.

V Monterrey demonstranti obsadili radnici, hlavní ulici a také silnice vedoucí do Veracruzu. V Reynose vypukla přestřelka, která si vyžádala pět mrtvých a sedm raněných. Oběti jsou civilisté, ranění policisté a jeden z nich je ve vážném stavu.

Na policisty prý začali střílet ozbrojenci z drogového podsvětí a palba v centru města trvala čtyři hodiny. Další střety se v Reynose odehrály u amerického konzulátu a u školy.

Mexické drogové gangy bojují o kontrolu nad pašováním drog do USA, které jsou největším odběratelem kokainu na světě. Loni si tyto boje vyžádaly šest tisíc mrtvých, i když do nich vláda nasadila po celé zemi 36 tisíc vojáků a policistů. Letos je jich zapojeno dokonce 45 tisíc.

Lidé v Monterrey protestují proti přítomnosti armády.Prezident Felipe Calderón v pondělí ve Washingtonu žádal přísnější postup proti prodeji amerických zbraní mexickým drogovým kartelům.

Podle něj pochází většina výzbroje těchto skupin z USA.

Podle ochránců lidských práv si ale lidé na postup vojska v mnoha případech oprávněně stěžují. Hlídky prý například střílí na kontrolních stanovištích na civilisty.

Obyvatelstvo původně nasazení armády vítalo a slibovalo si zklidnění situace. Místo toho se ale bojuje ještě víc, pohraniční města se proměnila v bojovou zónu a ulicemi projíždí velké kolony s maskovanými vojáky. I proto dnes lidé blokující mosty volali na vojáky, aby odešli.

Mexičtí mariňáci zadrželi pašeráíky drog u Santa Cruz.Jedna dvaadvacetiletá účastnice a matka dvou dětí řekla, že Ciudad Juárez je po příchodu vojáků míň bezpečné než dřív. Jejího manžela prý odvlekli před třemi měsíci z myčky aut a od té doby o něm navzdory stížnostem na ministerstvu obrany neslyšela.

Další žena řekla, že vláda šíří informace, že demonstrantům za účast na protestech platí kartely.

Foto: AP a Reuters
  

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ