Matka teroristy Muhammada Atty, který před patnácti lety úmyslně narazil dopravním letadlem do jedné z věží Světového obchodního centra v New Yorku, věří, že její syn stále žije. Myslí si, že ho USA drží ve věznici na Guantánamu či na nějakém tajném místě.
"Je to člověk velmi přátelský a křehký. Nikdy nebyl v žádné politické straně. Je nemožné, aby udělal to, co mu připisují," řekla o svém synovi Buzajna Širákíová v rozhovoru se španělským deníkem El Mundo. Čtyřiasedmdesátiletá Egypťanka, která nyní žije na předměstí Káhiry, stále o synovi mluví v přítomném čase.
"Věřím, že můj syn žije. Nedali nám žádný důkaz, že zemřel. Egyptská tajná služba nás požádala, abychom jim dali vědět, když bude něco nového. Ale zatím nemáme žádné zprávy," uvedla Attova matka. Dodala, že mu rodina proto ani nevystrojila pohřeb.
Než odešel začátkem devadesátých let do Německa, byl prý Atta poslušný chlapec. Vystudoval urbanismus na káhirské univerzitě a pak odjel na postgraduální studium do Hamburku. Právě tam se radikalizoval a seznámil s dalšími islamisty.
Závěr vyšetřování
Podle závěrů vyšetřování amerických úřadů byl právě Atta hlavou skupiny devatenácti teroristů, kteří útoky na Spojené státy z 11. září provedli. Atta pilotoval Boeing 767, s nímž narazil do severní věže WTC. Asi patnáct minut poté narazil druhý letoun do jižní věže WTC. Obě věže se záhy zřítily a v jejich troskách zahynula většina z téměř tří tisíc obětí útoků z 11. září 2001.
Širákíová promluvila nyní o svém synovi veřejně poprvé. Přes média ho vyzvala, aby se jí ozval. "Synu, chci tě ještě před smrtí vidět. Je mi už 74 let a žiji s nadějí, žes přežil. Vím, že jsi nikdy neudělal nic špatného," řekla Širákíová. Z tragických událostí z 11. září obvinila Spojené státy, které podle ní útoky zorganizovaly samy, aby "podpořily svá prohlášení, že islám rovná se terorismus".
Na rozdíl od Attovy matky jeho otec neměl s vystupováním v médiích problém. Už pár týdnů po atentátech v rozhovorech s novináři odmítl jakékoli zapojení syna do útoků, a dokonce tvrdil, že mu syn po nich telefonicky volal. Rozhovory pak poskytl Attův otec novinářům za úplatu ještě mnohokrát, než v roce 2008 zemřel.