Na návštěvě u drogového barona. <span>Zločin atrakcí</span>

Zahraničí
3. 8. 2009 20:15
Vstup na haciendu s letadlem, jež převezlo první Escobarův kontranand.
Vstup na haciendu s letadlem, jež převezlo první Escobarův kontranand.

Vstup na haciendu s letadlem, jež převezlo první Escobarův kontranand.Kdysi byl nejznámějším drogovým bossem Kolumbie, nyní se na pozemcích jeho haciendy rojí návštěvníci z celého světa. K bydlišti Pablo Escobara, kterého policie zastřelila roku 1993, se jich každý rok sjíždějí desítky tisíc. Kolumbijské úřady nicméně ujišťují, že nemá jít o památník zločinu.

Bylo to místo nezměrného luxusu, ale i nepředstavitelných krutostí. Ve své haciendě Nápoles vedli Pablo Escobar a jeho kumpáni dekadentní život, zatímco ty, kteří u nich upadli v nemilost, krutým způsobem vraždili.

Patnáct let po násilné smrti drogového barona sžírá rez jeho kdysi luxusní automobily a jeho někdejší vila leží v troskách.

Pablo Escobar převlečený za Pancho Villu.Zmizelo i malé letadlo u vchodu, s nímž narkobaron údajně kdysi převezl, tedy propašoval, svou první várku kokainu do USA.

Dnes přichází na haciendu asi 50 tisíc lidí ročně, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak takový drogový baron a jeden z nejbohatších lidí na světě žil.

Kdysi se na pozemek o rozloze 1800 hektarů neodvážil vstoupit žádný z rolníků, kteří žili a pracovali v okolí. Občas se k haciendě přiblížili smrti se nebojící dobrodruzi, kteří se tam snažili najít a zcizit ukrývané dolary nebo šperky. Když Escobara zastřelila roku 1993 policie, přešla nemovitost i s pozemky do rukou státu.

Většina exotických zvířat, které si drogový baron nechal přivézt do své soukromé zoologické z Afriky, pošla hlady. Postupně zpustly bazény, býčí aréna i tucet umělých jezírek.

Pro kolumbijský stát se udržování haciendy ukázalo jako příliš drahé. Proto ji převedl na obec Puerto Triunfo, do jejíhož katastru patří. Část haciendy se změnila ve vězení, tu větší část rezidence šéfa Meddellínského kartelu změnila obec na tématický park.

Některé bazény drogového bosse slouží dodnes.Padesát tisíc návštěvníků ročně se ale obci zdá málo, ráda by jich se přilákala až půl milionu. Do roku 2011 by zde měl pro jejich potřeby vyrůst i pětihvězdičkový hotel.

„Chceme, aby sem přilétalo co nejvíce zahraničních turistů letadly a přistávali na 1280 metrů dlouhé dráze, kterou Escobar používal pro transport kokainu," říká správce haciendy Oberán Martínez agentuře AFP.

Na haciendě Nápoles čeká zahraniční návštěvníky, kterých je nyní zhruba třetina, okruh s průvodcem, na němž se poučí o životě drogového barona. „Tím nechce Escobar ani prokazovat čest, ani ospravedlňovat jeho zločiny. Nejdůležitějším poselstvím je ukázat, jaké škody způsobil naší zemi i světu."  

V tématickém parku zůstala po Escobarovi některá zvířata.

Foto: Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ