Newyorským starostou je Blasio, porazil soupeře s českými kořeny

Zahraničí
6. 11. 2013 07:11
Demokratický kandidát Bill de Blasio (vpravo).
Demokratický kandidát Bill de Blasio (vpravo).

Novým starostou New Yorku se stane demokrat Bill de Blasio, jehož ostře levicová platforma výrazně kontrastuje s umírněnou politikou nynějšího starosty Michaela Bloomberga. Dosavadní newyorský ombudsman v úterních volbách podle všeobecného očekávání porazil republikána s českými kořeny Joea Lhotu, a bude prvním demokratem v čele nejlidnatějšího amerického města za dvě desetiletí.

Podle předběžných výsledků z většiny okrsků získal de Blasio 73 procent hlasů, zatímco Lhota jen 24 procent. Zvolený guvernér, který do funkce nastoupí 1. ledna, ve vítězném projevu ve svém domovském Brooklynu potvrdil, že hodlá podporovat chudší vrstvy města tak, aby "žádný Newyorčan nezůstal opomenut".

Republikán Joe Lhota. Podle průzkumů neměl při volbě mnoho šancí.De Blasio se stal kandidátem demokratů poměrně překvapivě. Ještě v červenci byl v průzkumech až čtvrtý a v kampani nabízel nejjasnější odklon od všeobecně populárního Bloomberga, na což poukazoval i jeho soupeř.

De Blasio dával nepokrytě najevo, že zvýší daně bohatším a peníze rozdělí ve prospěch ostatních. Chce také zmírnit dosavadní razantní a úspěšný boj proti kriminalitě, který byl hlavním rysem politiky dvou posledních republikánských guvernérů Bloomberga a Rudyho Guilianiho.

Oba kandidáti odrážejí do značné míry různorodost New Yorku. Lhota v novinovém rozhovoru řekl, že "rodina z otcovy strany je česká" a že "dědeček z matčiny strany byl Ital a babička Židovka". De Blasio má německo-italské kořeny a má za ženu černošku Chirlaine McCeayovou.

V kampani měly velký úspěch plakáty jeho syna Danteho s obřím "afrem", které poukazovaly na to, že policie se až příliš často zaměřuje na černochy a mladé.

De Blasio kritizoval Bloomberga za to, že ve městě výrazně vzrostla majetková nerovnost, a slíbil výrazně snížit rozdíly mezi "dvěma městy", tedy mezi chudými a bohatými. Chce také zrušit praxi umožňující policii preventivně zastavovat a prohledávat podezřelé osoby. Tu sice letos odmítla newyorská soudkyně jako neústavní, odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ jí kvůli podjatosti odebral.

Lhota, který byl v 90. letech Giulianiho zástupcem a později šéfem newyorského dopravního úřadu, obviňoval svého oponenta, že usiluje o třídní boj a snaží se obyvatele města rozdělit. Varoval také před tím že opuštění důrazného boje proti kriminalitě, přemrštěné sliby sociálních výdajů a vysoké daně vrátí New York do éry zločinnosti a finančního marasmu za vlády demokratických guvernérů v 70. a 80. letech.

Poukazoval rovněž na de Blasiovu minulost a na to že jeho soupeř v 80. letech pomáhal krajně levicové vládě sandinistů v Nikaragui.

Nový starosta se chce zaměřit na chudší vrstvy města. Nelíbí se mu zvyšující se majetková nerovnost (ilustrační foto)."Chceme, aby naše město šlo kupředu a ne zpět, a doufám, že zvolený starosta to pochopí dřív, než bude pozdě," řekl po volbách Lhota.

Bloomberg byl původně demokrat, poprvé na starostu kandidoval jako republikán, v roce 2007 ze strany vystoupil a do voleb šel jako nezávislý. Stejně jako jeho předchůdce Giuliani kladl důraz na důsledný boj se zločinností, která město zachvacovala v předešlých desetiletích. Když se ale demokraté, jichž je v New Yorku registrováno šestkrát více než republikánů, rozhodli pro změnu, neměl Lhota podle průzkumů mínění žádnou šanci.

Christie nadále guvernérem

Nevolilo se ale jen v New Yorku. Starosty volili i další velkoměsta jako Miami, Pittsburgh, San Diego, Seattle, Houston, Boston a Atlanta. V New Jersey a Virginii pak voliči vybírali guvernéra. Šlo o první významný test demokratů po loňském znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem.

V Detroitu volební souboj vyhrál někdejší manažer ve zdravotnictví Mike Duggan, který se tím stal i prvním bělošským starostou Detroitu po 40 letech; více než čtyři pětiny místní populace tvoří černoši. Pravomoci nového starosty jsou však značně omezené, protože zadlužené velkoměsto prochází bankrotem, který řídí manažer Kevyn Orr stanovený státem Michigan.

Guvernér New Jersey Chris Christie.V Bostonu dosavadního starostu Thomase Menina, který po dvou dekádách na radnici už neusiloval o znovuzvolení, nahradí demokrat Martin Walsh.

Republikán Chris Christie se v úterních volbách stal podle očekávání znovu guvernérem amerického státu New Jersey. Snadným vítězstvím v převážně demokratickém státě Christie potvrdil svou schopnost oslovit voliče obou stran a posílil si pozici pro předpokládanou kandidaturu na prezidenta USA v roce 2016.

Naproti tomu ve Virginii, kde žádná z obou stran nemá jasnou převahu, se váhy v důležitém souboji nakonec těsně naklonily na stranu favorizovaného demokratického kandidáta Terryho McAuliffea.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ