Kdo se ve Spojených státech dívá na televizní zpravodajství z Iráku, třeba na Fox News, CNN nebo NBC, měl by být ve střehu. A nevěřit zdaleka všemu, co slyší. Podle listu New York Times americká vláda masivně ovlivňovala vojenské experty předních televizních stanic v USA. A do celé informační mašinerie podle svého gusta pumpovala peníze.
Podle New York Times se Pentagon ve zpravodajské strategii soustředil především na vysoké důstojníky, zpravidla na penzi, kteří v televizních a rozhlasových stanicích často vystupují a vysvětlují problémy ze svého oboru. Nejčastěji šlo o válku v Iráku, boj s terorismem a Guantanámo.
NYT ve svém článku uvádí, že k síti Pentagonu patřilo zhruba 75 penzionovaných amerických důstojníků, kteří měli privilegovaný přístup k informacím, čelným představitelům ozbrojených sil a vlády.
List odhaluje důkladný dezinformační systém, který spočívá hlavně na symbiotickém vztahu mezi činností americké vlády a pseuodožurnalistikou.
Rešerše NYT dospívají k závěru, že tento systém má své kořeny už v roce 2002, kdy Pentagon začal plánovat invazi do Iráku. Propagandistickou skupinu na ministerstvu obrany vedla bývalá píáristka Torie Clarkeová.
Klíčovými prvky její (dez)informační strategie, jejímž cílem byla hlavně obhajoba války v Iráku, se stali různí vojenští experti a analytici.
Někteří z těchto odborníků dávali dokonce Pentagonu tipy, jak tu kterou stanici vymanévrovat, anebo jej zpravovali o tom, co se připravuje do vysílání. Jiní Pentagonu přeposílali svou korespondenci s novináři.
Co bylo pro Bílý dům obzvláště praktické: celá věc jej ani moc nestála. Experty v jeho službách totiž platila sama média. A to tím lépe, čím více exkluzivních informací nabízeli.
Pro většinu zdánlivě nezávislých analytiků bylo ale 500 či 1000 dolarů za jedno vystoupení v elektronickém médiu jen drobným přilepšením. Mnozí z nich působí jako poradci, lobbisté či přímo jako vedoucí pracovníci ve zbrojním průmyslu.
V trojúhelníku zbrojařství-Pentagon-média hraje do ruky jeden druhému. Včetně lepšího přístupu ke zbrojním zakázkám. O tom, kde si „nezávislí vojenští experti" vydělávají na živobytí, se ale diváci či posluchači většinou nedozvědí. V řadě případů jde o křiklavý konflikt zájmů.
Jako příklady uvádí NYT hned několik jmen.
NYT cituje jednoho z bývalých expertů NBC, Kennetha Allarda, který hovoří o podrobné informační ofenzívě: „Byl to schválený a aktivní postup," říká
Většinu televizních stanic odhalení NYT nijak nepotěšilo a odmítly se k němu vyjádřit. Na jejich obhajobu lze říci, že o zmiňovaných propojeních svých „vojenských expertů" zpravidla nevěděly.
Foto: Fox News, Reuters a archiv