Americký prezident Barack Obama se v příštích dnech zřejmě nesejde s tibetským vůdcem dalajlamou. Obamovi spolupracovníci usilují o odložení schůzky minimálně o několik týdnů, až prezident v listopadu navštíví Peking a setká se se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem.
Dalajlama je nyní ve Spojených státech, kde má sérii přednášek. Jeho úřad před několika dny oznámil, že by se během svého pobytu v USA s Obamou rád sešel. Americká administrativa ale podle listu The Washington Post usiluje o zlepšení vztahů s Čínou, a proto chce schůzku odložit.
ČTĚTE TAKÉ: Empire State Building v New Yorku slaví rudou Čínu
Dalajlama se v Praze setkal s Havlem a Fischerem
Podle mluvčího Bílého domu Iana Kellyho se s tibetským duchovním vůdcem sejde pouze tajemnice pro demokracii a globální otázky Maria Oterová, která se s ním setkala již v září v jeho sídle v indické Dharamsále. Peking se proti zářijové schůzce Obamových poradců s dalajlamou ostře ohradil, protože jej považuje za separatistu snažícího se o odtržení Tibetu od zbytku čínského území.
Od roku 1991 navštívil dalajlama Spojené státy desetkrát. Jestliže se s Obamou v příštích dnech skutečně nesetká, bude to od roku 1991 poprvé, co tibetský duchovní vůdce navštíví Washington a nesejde se s americkým prezidentem.
Při svých předchozích návštěvách se dalajlama sešel s nejvyššími představiteli USA většinou za zavřenými dveřmi Bílého domu. Naposledy v roce 2007 se s ním ale George Bush setkal veřejně a předal mu nejvyšší vyznamenání Kongresu.
Řeší se Írán i Korea
Podle nejmenovaného diplomatického zdroje The Washington Post zdůvodnily USA odložení schůzky s dalajlamou snahou navázat s Čínou lepší spolupráci například v jaderných záležitostech Severní Koreje a Íránu. "Bojí se celé řady znervózňujících prvků," řekl o přístupu USA zdroj. "Nechtějí, aby vztahy pošramotilo příliš mnoho problémů."
Další diplomatický zdroj dodal, že dosavadní jednání představitelů USA a Tibetu o řešení tibetské otázky nepřinesla žádné výsledky. Je proto nutné nalézt novou strategii. "Tento prezident nemá zájem o symboliku a focení, ale o řešení," podotkl o Obamovi. "Chce, aby jednání o Tibetu k něčemu vedla."
Foto: Reuters, Robert Sedmík