Americký prezident Barack Obama požádal Kongres, aby schválil vojenský rozpočet ve výši 708 miliard dolarů na finanční rok 2011. Jeho součástí je 159 miliard dolarů na financování vojenských misí v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.
Součástí návrhu Bílého domu je také 33 miliard dolarů jako dodatečné zdroje pro fiskální rok 2010 na krytí narůstajících výdajů pro vojenské a výzvědné operace v Afghánistánu a Pákistánu, jakož i náklady na utlumení vojenských sil v Iráku. Jsou to prostředky navíc ke 129,6 miliardy, které už byly poskytnuty na nynější finanční rok, který končí 30. září.
Rozpočet počítá také se zrušením některých velkých zbrojních programů, především zakázek pro společnost Boeing na výrobu dopravního letounu C 17. Tím se má ušetřit 2,5 miliardy dolarů. Druhý velký program, který má být omezen, se týká druhého velkého bitevníku firmy Lockheed. Ve finančním roce 2011 se tak má ušetřit 465 milionů a v dlouhodobější perspektivě údajně přes miliardu dolarů. Bílý dům chtěl tyto programy zrušit už loni, ale zákonodárci se během dohadovacího řízení v Kongresu postavili proti.
ČTĚTE TAKÉ: Obama chce snížit dluh USA. Má být 1,26 bilionu dolarů
Jak informovala zpravodajská stanice CNN, ministr obrany Robert Gates oznámí i změnu vojenské strategie amerických ozbrojených sil. Pentagon by se měl do budoucna méně zaměřovat na přípravu vedení dvou konvenčních válek zároveň a soustředit se spíše na to, aby byl připraven na větší počet útoků různého druhu od teroristických po kybernetické.
"Není vhodné nadále hovořit o hlavních regionálních konfliktech coby o důležitém, nebo dokonce hlavním modelu, podle kterého se bude vyvíjet americká armáda," píše se v dokumentu.
Nová strategie se prý stále soustředí na hrozby například z Číny, nezaměřuje se však už tolik na případný válečný konflikt velkých rozměrů. Počítá naopak s možnými kybernetickými útoky, útoky spojenými s využíváním telekomunikací nebo špionážní techniky ve vesmíru. Plán také počítá se zvýšením počtu bezpilotních letounů typu Reaper, které se nyní využívají třeba v Afghánistánu nebo v Iráku.
Hlavním nebezpečím pro americké vojáky nasazené v zahraničních konfliktech prý jsou a nadále budou bomby nastražené u silnic. Pentagon chce proto investovat do posílení zpravodajských služeb a do výcviku vojáků, aby se těmto incidentům předcházelo.
Velkou globální hrozbou bude i v budoucích letech možné šíření zbraní hromadného ničení mezi teroristy, proti čemuž musí Pentagon účinně bojovat, říká návrh strategie. To obnáší například posílení mezinárodní spolupráce v tomto ohledu.
Foto: ČTK/AP