V úvodu dvoudenního summitu severoamerických zemí v Mexiku se v neděli americký prezident Barack Obama a jeho mexický protějšek Felipe Calderón dohodli na zesílení pohraniční spolupráce, ale neodbourali spory spojené s bojem proti drogám v této oblasti.
Spojené státy stále brzdí slíbenou finanční pomoc Mexiku na boj s narkomafií, protože mají výhrady k postupu mexických bezpečnostních sil, které podle Američanů někdy porušují lidská práva. Spojené státy také omezily přejezd hranice mexickým kamionům.
ČTĚTE TAKÉ: Mexické drogové války: dvanáct umučených u silnice
Clintonová: Drogové války v Mexiku jsou i naše vina
Mexické oblasti u hranic s USA připomínají válčiště
Od nástupu Calderóna do úřadu v prosinci 2006 válka mezi zločineckými kartely i jejich střety s bezpečnostními složkami připravila o život na 13 tisíc lidí, z nich 5300 v loňském roce. Mexický tisk uvádí, že od začátku letošního roku bylo zabito už 4300 lidí.
Do boje proti drogovým organizacím nasadila mexická federální vláda přes 36 tisíc vojáků a policistů. Život místních obyvatel se v důsledku všudypřítomného násilí velmi ztížil.
Obama, Calderón a kanadský premiér Stephen Harper se na summitu vedle boje proti drogám zaměří na oživení ekonomiky, krizi v Hondurasu a další otázky společného zájmu. Mexičtí a kanadští představitelé by se mohli zabývat i nedávným obnovením kanadských víz pro Mexičany.
Foto: Reuters