Obama přitvrdí proti <span>al-Kajdě</span>. Rozbít a zničit, zavelel

Zahraničí
27. 3. 2009 08:50
Američtí vojáci na afghánsko-pákistánské hranici.
Američtí vojáci na afghánsko-pákistánské hranici.

USA ukazují svaly. Američtí mariňáci v provincii Hílman.Více vojáků a více peněz. Americký prezident chce potírat Taliban a al-Kajdu v Afghánistánu a Pákistánu s ještě větším nasazením než dosud. A od svých spojenců v NATO bude Barack Obama požadovat totéž. Ještě větší angažovanost než dosud v krizových státech.

Vyplývá to z nové strategie, kterou chce Obama představit dnes, ale o jejíchž detailech už předem zevrubně informují americká média. V rámci čerstvé strategie mají USA vyslat do Afghánistánu další čtyři tisíce mužů k již dříve oznámeným sedmnácti tisícům, píše Washington Post.  

Afghánská strategie prezidenta Baracka Obamy klade důraz na zničení takzvaných bezpečných útočišť v Afghánistánu a v Pákistánu, kde Usáma bin Ládin a další vedoucí představitelé al-Kajdy osnují nové útoky na Spojené státy.

ČTĚTE TAKÉ: Budou krvácet. Spojený Taliban připraven na Obamu

Francouzští vojáci v La Courtine cvičí na afghánskou misi.V Afghánistánu se americkým vojákům a jejich spojencům zatím nedaří potlačit násilnosti ze strany bojovníků militantního hnutí Taliban.

Zástupci amerického ministerstva obrany, kteří si nepřáli být jmenováni, ve čtvrtek uvedli, že do Afghánistánu zamíří další vojenští instruktoři, kteří budou trénovat afghánské vojáky. Očekává se, že součástí nové strategie bude také zesílení boje proti ozbrojencům působícím při hranici s Pákistánem, nad níž se Islámábádu nedaří udržet kontrolu.

Obama chce vyhlásil „jednoduchý, jasný a přesný cíl". Al-Kajda v Pákistánu má být rozbita, zneškodněna a poté zničena, požaduje Obama po dvou měsících studia situace v regionu.

Kanaďané cvičí afghánské vězeňské stráže.

Spojené státy také do Afghánistánu vyšlou stovky civilních poradců, protože jsou přesvědčeny, že samotné vojenské operace tamní situaci nezlepší.

"Sedm a půl roku po 11. září se vedoucí představitelé al-Kajdy, Usáma bin Ládin a další, přemístili z Kandaháru v Afghánistánu na neznámé místo někde v Pákistánu. Víme, že z tohoto místa v Pákistánu plánují nové útoky proti Spojeným státům, proti našim spojencům, proti našim silám v Afghánistánu, ale rovněž proti našim pákistánským přátelům," dodal anonymní vládní představitel.

Pláč. Kanadský pár se loučí před odletem do Afghánistánu.V Afghánistánu je nyní kolem 70 tisíc zahraničních vojáků, z toho zhruba 38 tisíc Američanů, ke kterým se Obama již dříve rozhodl vyslat dalších 17 tisíc amerických vojáků.

Posily by měly poslat i další státy NATO. V asijské zemi v rámci aliančních sil působí i několik stovek českých vojáků. Mimo jiné o situaci v Afghánistánu by měli jednat představitelé Evropské unie s americkým prezidentem počátkem dubna v Praze.

Nejmenovaní američtí činitelé uvedli, že náklady na americké vojenské operace v Afghánistánu podle očekávání vzrostou o 60 procent z dnešních zhruba dvou miliard dolarů měsíčně.

 Hlavní body Obamovy strategie pro Afghánistán a Pákistán

    - mise soustředěná na al-Kajdu a Taliban
    Cílem strategie je narušit a nakonec zničit útočiště teroristické organizace al-Kajda v Pákistánu a její opěrnou síť a zabránit al-Kajdě ve vybudování útočišť v Afghánistánu.
    Citovaní činitelé řekli, že důležité je také zabránit tomu, aby se Taliban dostal v Afghánistánu k moci, protože v tom případě by tam al-Kajda znovu měla bezpečný týl.
   
    - větší počet vojenských instruktorů pro afghánské síly
    Spojené státy pošlou do podzimu do Afghánistánu 4000 dalších vojáků, kteří budou cvičit afghánské bezpečnostní síly. Jednotky americké 82. výsadkové divize budou rozmístěny v jižním Afghánistánu, který je srdcem území, na němž působí Taliban a kde je povstalecké násilí nejhorší.
    Tyto síly budou navíc k 17 tisícům dodatečných amerických vojáků, většinou z bojových jednotek, jejichž rozmístění Obama schválil minulý měsíc. Očekává se, že většina těchto sil půjde také do jižního Afghánistánu.
   
    - měřítka pro vyhodnocování pokroku
    Spojené státy vypracují měřítka hodnocení působení sebe sama, jakož i Afghánistánu, Pákistánu a spojenců z NATO.
   
    - regionální diplomacie
    Spojené státy budou usilovat o pomoc Indie, Ruska, Číny a Íránu při stabilizaci Afghánistánu. Obamův zvláštní vyslanec pro tuto oblast Richard Holbrooke povede každých šest až osm týdnů dvoustranná jednání s Afghánistánem a Pákistánem.
   
    - víc civilistů s cílem zlepšit správu
    Do Afghánistánu budou vyslány stovky amerických civilních expertů s cílem pomoci při programech rekonstrukce a rozvoje, které jsou považovány za životně důležité pro to, aby se prostí Afghánci přesvědčili, že je lepší podporovat vládu než povstalce.
   
    - větší pomoc Pákistánu
    Američtí činitelé řekli, že zváží větší pomoc pákistánské armádě v jejím boji proti militantním islamistům, a to včetně dodávek vrtulníků. Pomoc bude vázána na účinnost.
    Americká vláda rovněž podporuje návrh senátorů Johna Kerryho a Richarda Lugara na ztrojnásobení nevojenské pomoci Pákistánu na 1,5 miliardy dolarů (30 miliard korun) ročně po dobu pěti let.
   

Foto: ČTK/AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ