Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě poprvé sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Před schůzkou dopředu varovala Čína, která setkání považuje za zpochybnění svého nároku na Tibet. Dalajlama nicméně zopakoval, že o nezávislost země, kterou Čína začala okupovat v roce 1950, neusiluje.
"Prezident vyjádřil svou silnou podporu uchování jedinečné náboženské, kulturní a jazykové identity Tibetu a ochraně lidských práv Tibeťanů v Čínské lidové republice," uvedl Bílý dům po schůzce. Obama podle něj také dalajlamu pochválil za jeho nenásilný postoj a snahu o dialog s čínskou vládou. Oba se pak prý shodli na tom, že je důležité, aby USA a Čína měly pozitivní vztahy a spolupracovaly spolu.
ČTĚTE TAKÉ: Čína varuje USA před setkáním s dalajlamou
Filmař z Tibetu kritizoval Čínu. Dostal šest let vězení
Dalajlama je ve Spojených státech populární a americké celebrity si kladou za čest považovat ho za přítele. Stanice CNN ve čtvrtek navíc zveřejnila průzkum, podle kterého jsou pro nezávislost Tibetu téměř tři čtvrtiny Američanů. Čína ale trvá na tom, že Tibet, který okupuje od roku 1950, je po staletí její součástí a návštěvy tibetského vůdce u představitelů západních zemí vnímá nevraživě.
Obama v tomto ohledu loni na podzim vyšel Pekingu vstříc, když se s dalajlamou odmítl setkat před svou návštěvou Číny. Učinil tak jako první americký prezident od roku 1991. Zrušené setkání mu ale vyneslo velkou kritiku. Podle většiny nesouhlasných hlasů prezident Číně ustoupil zbytečně.
Šéf Bílého domu se k Číně choval vstřícně, protože na ni Spojené státy spoléhaly v otázce boje proti klimatu či nátlaku na Írán ohledně jeho jaderného programu, a zahrávaly tak do autu otázku lidských práv v zemi. Jen opatrně se také vyjadřovaly o uměle podhodnoceném kurzu čínského jüanu, který USA, ale i další země značně ekonomicky znevýhodňuje.
Nyní však Washington vůči Číně přitvrdil, částečně i proto, že politika podané ruky nepřinesla žádné výsledky. "Všechna ta snaha o spolupráci nepřinesla příliš plodů," řekl internetovému deníku Politico odborník na čínsko-americké vztahy John Delura. USA tak nedávno rozhněvaly Peking, když prodaly zbraně za 6,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu, na nějž si Čína dělá nárok. Další roztržku mezi oběma zeměmi pak vyvolal útok zřejmě čínských hackerů na službu elektronické pošty americké internetové společnosti Google.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová krátce na to pronesla projev, ve kterém volala po svobodném internetu pro všechny a postihu pro země, jež podporují počítačovou kriminalitu. Čína poté USA obvinila ze snah o informační imperialismus.
Podle Bílého domu ale Obamovo setkání s dalajlamou vztahy obou zemí nemůže poškodit. "Myslím, že máme s Čínou dostatečně vyspělé vztahy. Můžeme se tak shodovat ve věcech vzájemného zájmu, ale zároveň víme, že dvě země na této planetě se vždy neshodnou na všem a budou mít tyto neshody," podotkl prezidentův mluvčí Robert Gibbs.
Foto: ČTK