Historie jasně ukazuje, že hospodářské sankce jsou jako diplomatické opatření či trest proti tomu kterému státu velmi sporným a většinou v zásadě neúčinným opatřením. Debaty na toto téma jsou nekonečné. Nesporné ovšem je, že někdy mívají nežádoucí i úsměvné důsledky. To platí i pro aktuální rvačku Západu a Ruska o Ukrajinu. V tomto případě jde o sankce, které Bílý dům vyhlásil už v červnu a jež se dotkly i ruské zbrojní firmy Kalašnikov.
Jak už naznačuje slavné jméno, jde mimo jiné o výrobce legendární ruské útočné pušky Kalašnikov, která se pod názvem AK-47 stala už dávno prodejním šlágrem a po celém světě se dočkala mnoha napodobenin. Její konstruktér Michail Kalašnikov zemřel loni v prosinci v požehnaném věku 94 let.
Ve Spojených státech získal velkou oblibu adaptovaný kalašnikov pro lovce a sportovní střelce úspěšně prodávaný pod jménem Saiga.
Už druhý den po uvalení amerických sankcí zveřejnil legislativní úřad Národní střelecké asociace (National Rifle Association; NRA) komuniké, v němž bez obalu vyslovil podezření, že pro prezidenta Baracka Obamu je jeho trestní opatření proti Rusku pouze záminka, díky níž chce zadními vrátky dosáhnout svého dlouhodobého cíle - zákazu útočných zbraní.
O několik dní později informoval blog The Truth about Guns, který se obrací na milovníky střelných zbraní, o údajných panických nákupech v souvislosti s AK-47. Na webu, sociálních sítích a ústně se bleskově šířila zpráva, že trestné opatření proti firmě Kalašnikov nebude hned tak zrušeno.
Zbraně ruského výrobce mizely rychle jako teplé housky na krámě a už brzy se objevily na internetových burzách s tučnými přirážkami. Proti dosavadním cenám dražší až o stovky dolarů.
Jak minulý týden napsal list Washington Post, k takovým prodejním a nákupním vlnám dochází ve chvílích, kdy se vynoří informace, že něco žádaného, populárního bude nejspíše zakázáno.
Barack Obama, citoval list jednoho obchodníka se zbraněmi, se tak stal nechtěně nejlepším prodejcem kalašnikovů na světě.
Sankce nesankce, Kalašnikov má smělé plány a v příštích třech letech zamýšlí zdvojnásobit produkci na až 300 tisíc kusů zbraní ročně. Už letos jich chce vyrobit 150 tisíc.
Závod ale nemíří k výšinám v dosavadních podmínkách, plánuje celkovou rekonstrukci, nákup nového zařízení a vybavení, vývoj nových modelů zbraní.
Žádají si to i jejich fanoušci. Podle mluvčího společnosti Alexeje Krivoručka budou nové zbraně kombinovat nejmodernější technologické a konstrukční postupy. Výsledkem bude třeba lepší ergonomie, snadnější sestavitelnost anebo vnější vrstvy, které odolávají veškerým vlivům, tepla, vlhka a tření.
Kalašnikov je v Rusku lídrem v produkci armádních automatických a střelných zbraní. Významnou součást jeho výroby tvoří zbraně pro sportovní střelbu a zbraně lovecké. Export firmy Kalašnikov míří do tří desítek zemí.