Obama si prohlédl ropnou skvrnu. <span>Účty zaplatí BP, řekl</span>

Zahraničí
3. 5. 2010 08:45
Prezident Obama se osobně přijel podívat, jak postupuje ropná skvrna.
Prezident Obama se osobně přijel podívat, jak postupuje ropná skvrna.

Prezident Obama se osobně přijel podívat, jak postupuje ropná skvrna.Za "potenciálně bezprecedentní ekologickou katastrofu" označil americký prezident Barack Obama během své návštěvy jižního státu Louisiana únik ropy v Mexickém zálivu. Obama se chtěl osobně přesvědčit o ekologické katastrofě, která se šíří kvůli dubnové havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu.

Reagoval tak i na hlasy kritiků, že federální vláda v minulých dnech událost podceňovala.

"Za tento únik (ropy) je zodpovědná BP, BP zaplatí účty," uvedl na adresu britské společnosti British Petroleum Obama. Právě firmu BP označil již dříve jako hlavního viníka ekologické katastrofy.

Zastavit únik ropy může podle Obamy trvat mnoho dní, slíbil však, že bude uděláno maximum. Kritiky obviňující úřady z podcenění katastrofy odmítl. "Od prvního dne... jsme se připravovali na nejhorší, zatímco jsme doufali v to nejlepší."

K TÉMATU: Ropná katastrofa: skvrna již dosáhla ústí Mississippi
                    Američané zkušebně zapálili ropnou skvrnu

Ropa uniká z vrtného zařízení v hloubi moře v důsledku nehody těžařské plošiny Deepwater Horizon, kterou provozovala společnost Transocean. Plošina 20. dubna explodovala a o dva dny později se potopila. Při neštěstí zemřelo 11 dělníků. Společnost Transocean dokončovala vrt vzdálený od pobřeží Louisiany zhruba 70 kilometrů pro společnost British Petroleum.

Obamo, pošli pomoc.Obamu přivítal na letišti v New Orleansu louisianský guvernér Bobby Jindal. Prezidentská kolona se poté vydala do přímořského sídla Venice, asi 120 kilometrů na jihovýchod.

Již během letu z Washingtonu probíral Obama se svými poradci pro národní bezpečnost a energetiku možné scénáře dalšího vývoje. Podle mluvčího Roberta Gibbse se prezident zajímal hlavně o co nejrychlejší zastavení masivního úniku ropy z podmořského vrtu.
Americké úřady mezitím vydaly zákaz komerčního a sportovního rybolovu ve vodách postižených únikem ropy. Zákaz platí zatím na příštích deset dní.

Společnost BP se snaží uzavřít podmořský bezpečnostní ventil vrtu za pomoci ponorek. Dále vyrábí více než sedmdesátitunový zvon, kterým by chtěla místo, odkud ropa uniká, během šesti až osmi dnů přikrýt. Rovněž začala nedaleko hloubit další vrt, aby ropu z ložiska odčerpala. Zprovoznění tohoto druhého vrtu však může trvat až tři měsíce.

Armáda v akci. Norné stěny na pobřeží Dauphin Island.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ