Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) ve své nové zprávě uvedla, že Spojené státy se při svých útocích bezpilotními letadly v Pákistánu možná dopustily válečných zločinů. AI sdělila, že shromáždila nové důkazy o civilních obětech náletů, a vyzvala Washington, aby tyto zprávy vyšetřil.
Aktivisté pro lidská práva žádají, aby byli američtí představitelé shledáni odpovědnými za nezákonné zabíjení při náletech bezpilotních letounů, takzvaných dronů, a aby Spojené státy ukončily tajnosti kolem programu těchto útoků.
Amnesty International prověřila všech 45 známých útoků bezpilotních letounů, které se odehrály na pákistánském kmenovém území Severní Vazíristán mezi lednem 2012 a letošním srpnem. V rozporu s oficiálním tvrzením, že při těchto útocích byli zlikvidováni "teroristé", dospěla organizace k názoru, že v řadě případů nebyly oběti zapojeny do žádných ozbrojených aktivit a nepředstavovaly hrozbu pro společnost.
V nové zprávě AI popisuje mimo jiné smrt jedné 68leté ženy, kterou v říjnu 2012 zabil zásah z bezpilotního letounu, když v přítomnosti vnoučat sklízela zeleninu na rodinném poli.
Dalším ze zmiňovaných případů je smrt 18 dělníků, včetně čtrnáctiletého chlapce, z loňského července. Podle AI přišli o život při útoku bezpilotního letadla, když po práci zasedli k večeři ve své vesnici nedaleko afghánských hranic. AI uvedla, že nešlo o osoby zapojené do extremistických aktivit, jak tvrdily Spojené státy.
Washingtonu se při útocích bezpilotních letadel podařilo usmrtit řadu členů extremistického hnutí Taliban a sítě al-Kajda jsou ale v Pákistánu velmi citlivým tématem.
Jejich kritici upozorňují především na vysoký počet civilních obětí a na to, že se tyto akce stávají motivací, aby se mladí muži připojili k teroristům.