Obama vyráží do Evropy. Čeká ho velká premiéra
31.03.2009 10:30
Americký prezident přijíždí do Londýna. Na rozdíl od loňského předvolebního výletu tentokrát nehrozí, že by ho někdo osočoval z toho, že se chová jako Paris Hiltonová. Obama se tentokrát místo na styl bude muset soustředit na jednání, která mají řešit závratnou šíři problémů.
Loňský předvolební výlet do Evropy, při němž se setkal s evropskými vůdci, ho Američanům vykreslil jako věrohodného vrchního velitele. Ale jásající davy poskytly jeho tehdejšímu protikandidátu Johnu McCainovi příležitost líčit Obamu jako politickou celebritu, píše list New York Times.
ČTĚTE TAKÉ: Před návštěvou Obamy se v Evropě šíří úzkost
Obamův program v Evropě: Alžběta II., saúdský král i Klaus
Nová varianta: Obama pronese projev nad Prahou
Obama se tento týden vrací do Evropy jako prezident, a to na pozadí krize. Nemá jinou možnost než se pokusit přemluvit partnery ve skupině průmyslových a rozvíjejících se zemí G-20 k pomoci stimulovat globální ekonomiku a ujistit je, že podporuje americký finanční systém, na jehož bedrech spočívá podstatná část viny za způsobené škody.
Když se přidá výzva k prosazování nové strategie ve válce v Afghánistánu, političtí stratégové říkají, že nehrozí nebezpečí, že Američané zamění tuto cestu s únikem před Obamovými největšími odpovědnostmi.
Jednání za zavřenými dveřmi - místnost pro VIP
Obamův program je hektický a témata jednání náročná. Kromě summitu G20 absolvuje i několik velmi důležitých bilaterálních jednání. Britský list The Guardian přirovnává summit k party pro zvané a série Obamových „minisummitů" s vůdci vybraných zemí k místnosti pro VIP.
Několik mocných hráčů zde bude ostře vyjednávat za neprodyšně zavřenými dveřmi, daleko od debaty o hospodářské krizi na summitu G20.
ČTĚTE TAKÉ: První akce před summitem v Londýně: "Nesnášíme banky"
Medvěděv a Obama podepíší deklaraci o odzbrojování
Privilegium první schůzky dostal čínský prezident Chu Ťin-tchao. Setkání přichází v době, kdy Čína hovoří o nahrazení dolaru v roli mezinárodní měny a nedlouho po námořním incidentu s americkou lodí v Jihočínském moři. Ve stejný den se Obama setká i se svým ruským protějškem. Diskutovat budou o spolupráci na zkrocení nukleárních ambicí Íránu a americkém protiraketovém štítu, který Rusko již dlouho kritizuje.
Ve čtvrtek se Obama setká s indickým premiérem Manmohanem Singhem, který s Obamou sdílí jeden životně důležitý problém, Pákistán. Teroristé operující na území západního souseda země ohrožují Indii i americké snahy o zlepšení situace v Afghánistánu. Sousedské problémy má i jihokorejský prezident Lee Myung-bak, který přijde na řadu také ve čtvrtek.
Problémy s Íránem, čínsko-americkými ekonomickými vazbami, Pákistánem a Severní Koreou jsou tak složité, že i pokrok v jediné z těchto otázek bude pro Obamu velkým úspěchem, píše Guardian.
Clintonův mluvčí: "Doufali jsme, že přežijeme"
The New York Times připomínají, že prezidentské návštěvy v zahraničí už dnes nepřinášejí takový domácí zisk jako dříve. Popularita Richarda Nixona před 40 lety poskočila po návštěvě Evropy o pět bodů na 65 procent.
Vstup na světové jeviště mohou prezidenti zvládat různě. Bill Clinton, který ve volební kampani vyčítal svému předchůdci Georgi Bushovi staršímu, že v době hospodářských potíží klade příliš velký důraz na zahraniční záležitosti, se jako prezident setkal na jednání skupiny nejvyspělejších států G-7 v Tokiu s ostrou nedůvěrou.
"Clinton byl nový kluk v ulici a většina z ostatních sedmi mu udělila celkem blahosklonnou lekci o tom, že USA si musejí dát do pořádku svoji ekonomiku," cituje list bývalého Clintonova mluvčího Mika McCurryho. "Jen jsme doufali, že se odtamtud dostaneme živí," zavzpomínal na Tokio v roce 1993.
Obama bude během své první evropské cesty v prezidentském úřadu čelit podobnému skepticismu, soudí New York Times. Někteří zahraniční představitelé stejně jako běžní Američané obviňují z nynější nesnáze vesměs excesy na Wall Street. Naznačil to brazilský prezident Luíz Inácio Lula da Silva, když minulý týden kritizoval "iracionální chování bílých modrookých bankéřů".
G20 není dost výbušná
Obamovo postavení jako prvního černého prezidenta může tuto kritiku částečně odklonit. Zároveň ho postaví do centra světové pozornosti, s níž budou ostatní státníci jen těžko soupeřit, domnívá se list.
Podle politických stratégů trvá zájem Američanů sledovat Obamu na světové scéně. Ale nesmírná pozornost, jíž se prezidentovi a jeho "znepokojivé politické agendě" v USA už dostává, činí nepravděpodobné, že cesta do Evropy výrazně ovlivní úroveň jeho podpory pohybující se jistě nad 60 procenty.
"Zpravodajství ze setkání G-20 neposkytuje takovou pyrotechniku, jako řekněme dávaly bonusy šéfů AIG," řekl listu odborník na průzkumy veřejného mínění Jan van Lohuizen, který pracoval pro Obamova předchůdce George Bushe mladšího.
Když se Obamova kritika vyplacených milionů manažerům pojišťovny AIG v preferencích neodrazila, cesta do Evropy se pravděpodobně neodrazí rovněž, uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: ANIMACE: Prohlédněte si Air Force One. Letoun prezidenta
Zaměstnanci AIG vracejí milionové prémie
Úspěch této cesty se bude měřit přes vzdálený horizont, poznamenává deník. Podle Obamova blízkého poradce Davida Axelroda tato cesta "není o divadle, o optice, o politice". "Svět má nyní mnoho problémů. Je to daleko více než politická událost," tvrdí o Obamově návštěvě Evropy Axelrod.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.