Americký prezident Barack Obama vyjádřil obavy z toho, že by zajatci propuštění z kontroverzní věznice na základně Guantánamo na Kubě mohli znovu začít bojovat proti Spojeným státům. Pokud by ale věznice, k jejímuž uzavření dal Obama před dvěma týdny příkaz, nebyla zrušena, bezpečnost USA by byla ohrožena ještě více.
Prezident to prohlásil v dnešním rozhovoru pro televizní stanici NBC.
"Můžeme zaručit, že se (propuštění) nezapojí do dalších útoků? Ne," prohlásil Obama. "Ale mohu zaručit, že pokud nezačneme dodržovat svou ústavu, postupem času se bude naše bezpečnost zhoršovat. A navíc se to stane náborovým nástrojem pro organizace jako (teroristická síť) al-Kajda," dodal.
Obama rovněž prohlásil, že začne spolupracovat s "některými velmi chytrými republikány" v otázce toho, jak zajistit americkou bezpečnost a zároveň dodržování ústavních práv zajatců z Guantánama. Jmenoval při té příležitosti mimo jiné svého soupeře z prezidentských voleb Johna McCaina, který také požadoval zrušení Guantánama.
Obama přikázal uzavřít do roka věznici na Guantánamu 22. ledna, jen dva dny po svém vstupu do Bílého domu. Plánovaným zrušením věznice ale vzniká problém s umístěním propuštěných vězňů. Spojené státy nechtějí některé z nich vrátit do země původu s odůvodněním, že by tam byli pronásledováni.
Kritici Obamova rozhodnutí varují, že propuštění vězni z Guantánama by mohli znovu začít bojovat proti USA a jejich spojencům. Podle amerických statistik se k terorismu prokazatelně vrátilo 18 propuštěných zajatců, dalších 43 je z toho podezříváno.
Věznici pro podezřelé z terorismu zřídily USA na základně Guantánamo v roce 2002. Od té doby jí prošlo na 800 vězňů, asi 245 jich tam je stále zadržováno. Spojené státy byly za věznici terčem kritiky organizací na ochranu lidských práv, protože vězni jsou zde drženi několik let bez formální obžaloby. Ochránci lidských práv kritizovali i vyšetřovací techniky, které podle nich byly mučením.
Foto: AP a Reuters