Parkanová sledovala v USA test <span>protiraketové obrany</span>

Zahraničí
19. 7. 2008 10:32
Test antiraket. Jedno z řídících středisek na základně Schriever.
Test antiraket. Jedno z řídících středisek na základně Schriever.

Test antiraket. Jedno z řídících středisek na základně Schriever.Američané v pátek znovu vyzkoušeli systém protiraketové obrany, který by měl v budoucnu chránit nejen je, ale i jejich spojence. Hlavní úlohu v testu měla raketa dlouhého doletu vystřelená ze základny Kodiak na Aljašce, která zhruba po více než 20 minutách letu skončila v Tichém oceánu několik stovek kilometrů od mexického pobřeží.

Testu v Integračním a řídícím centru na základně Schriever nedaleko města Colorado Springs přihlížela jako vůbec první česká politička ministryně obrany Vlasta Parkanová.

"Ještě než se to celé spustilo, tak jsem určitou trému cítila," uvedla Parkanová. Sledovat test přímo v centru kromě Parkanové měli možnost i čeští novináři. Jednalo se o výjimečnou událost, protože obvykle jsou podobné zkoušky určené pouze osobám, které mají příslušné prověrky.

Parkanová s resortním kolegou Gatesem ve Washingtonu.Ministryně podotkla, že Američané díky přítomnosti novinářů riskovali větší publicitu. "Kdyby se to nepovedlo, tak se ta informace prostřednictvím vás ještě více naklonuje," řekla novinářům Parkanová.

Více než hodinový pokus se však nakonec od plánu odchýlil pouze částečně. Jeho přípravy na několik desítek minut nejprve přerušil mrak, který byl nad raketou na Aljašce. Komplikace se objevily i během letu. "Cíl (raketa) letěl níž, než jsme předpokládali, a spadl dříve," řekl český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Američané při testu chtěli napodobit útok, který by mohl přijít ze Severní Koreje. V případě ostrého útoku by nepřátelská raketa měla být sestřelena obrannou střelou. Součástí pátečního testu však závěrečné sestřelení bylo nahrazeno počítačovou simulací. Účelem testu bylo mimo jiné vyhodnotit informace, které poskytují radary a senzory během letu případné útočné rakety.

Formace vojenských letounů nad základnou Schriever."Hlavní cíl testu byl splněn, protože všechny radary, které byly zapojeny, zafungovaly přesně tak, jak měly," konstatoval Füle.

Zkouška měla také zjistit, jak spolu senzory a radary na souši, na moři i na lodích komunikují. Získaná data zamířila do několika různých institucí. Další podobný test protiraketového systému, který by však měl být zakončen i sestřelením, by se měl uskutečnit na konci roku.

 V budoucnu by součástí protiraketového deštníku měl být radar, který Američané plánují ostavit v Brdech. Parkanová uvedla, že pokud nakonec americký radar v Česku bude, tak díky propojení s NATO by měli Češi vidět podobné "obrazovky", které delegace ministryně viděla v pátek. Podle Füleho by podobné údaje měli mít i další spojenci v NATO.

Ministryně je v těchto dnech na návštěvě USA. Cílem cesty je seznámit se s některými prvky protiraketové obrany. V pátek si Parkanová prohlédla Velitelství letectva pro vesmír, které se nachází také nedaleko Colorado Springs. V neděli na závěr cesty by měla ještě navštívit základnu Fort Greely na Aljašce.

Foto: AP a Pentagon

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ