Pentagon by měl změnit <span>přístup k homosexuálům</span>

Zahraničí
2. 2. 2010 07:00
Barack Obama chce změnit pravidla pro službu homosexuálů v armádě.
Barack Obama chce změnit pravidla pro službu homosexuálů v armádě.

Barack Obama chce změnit pravidla pro službu homosexuálů v armádě.Od počátku 90. let platila v amerických silách politika "don't ask, don't tell" - stát se neptá a dotyčný o své orientaci nehovoří. Obamova administrativa nyní tlačí na změnu zákona. Otevřené přiznání k homosexualitě by neměl být do budoucna problém.

Po sedmnácti letech by se měla v úterý v Kongresu odehrát debata o homosexuálech a jejich službě v ozbrojených silách. Jde o jednu z priorit administrativy Baracka Obamy. Jak píše list The New York Times, prezident nechtěl rozvířit debaty o zákonu už loni. Očekával totiž, že vzbudí kontroverze, a Bílý dům se bál odvedení pozornosti od zdravotní reformy.

Prezident údajně při jedné debatě řekl ministrovi obrany Robertu Gatesovi a předsedovi sboru náčelníků štábů admirálovi Mikeovi Mullenovi, že současný zákon je špatný a že je nutné jej zrušit. A ministr Gates má právě v úterý vystoupit v Kongresu a obhájit nový přístup, který by měl být vtělen do zákona.

ČTĚTE TAKÉ: Krize republikánů v USA: zbraně a gayové už netáhnou

Zatímco doposud platilo, že homosexuál může sloužit v ozbrojených silách, ale nesmí se o jeho sexuální orientaci vědět, napříště by odhalení sexuální orientace třetí stranou nemělo být na překážku. Byť se může zdát, že stávající zákon je dostatečně liberální, bylo od roku 1993 odmítnuto kvůli odhalené sexuální orientaci na 13 tisíc gayů a lesbiček, a to včetně řady překladatelů například z arabštiny, kterých mají ozbrojené síly nedostatek.

Danu Choiovi hrozí propuštění z armády, protože přiznal, že je gay.Například poručíku Danu Choiovi, který absolvoval prestižní West Point, hrozí, že bude z armády propuštěn, protože se loni veřejně přiznal, že je homosexuál. Přitom jde o arabistu, který má za sebou službu v Iráku v letech 2006 a 2007.

"Současný přístup jej nutí každý den lhát a to je v kontrastu ke všem etickým pravidlům, která se v armádě naučil," tvrdí republikánská zákonodárkyně Gillbrandová.

Podle průzkumů podporuje změnu zákona i většina Američanů, což je rozdíl od devadesátých let. Na druhou stranu však neexistuje na toto téma průzkum z nedávné doby mezi příslušníky amerických ozbrojených sil. Dá se však předpokládat, že vojáci budou konzervativnější než civilisté.

Jednoduché nebude přesvědčit ani řadu republikánských zákonodárců. "Uprostřed dvou válek a uprostřed obrovské bezpečnostní hrozby," řekl v neděli v televizi člen Sněmovny reprezentantů, republikán John A. Boehner, "proč bychom se měli vůbec pouštět do téhle debaty?"

 

Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy

Foto: profimedia.cz

Autor: arf

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ