Předseda peruánské vlády Yehude Simon nabídl den poté, co kongres odvolal kontroverzní zákony o těžbě ropy a plynu v pralesích, prezidentovi Alanu Garcíovi svou rezignaci. Nedávné spory mezi vládou a indiány přerostly v násilnosti a zemřelo při nich nejméně 34 lidí.
Spory se týkaly kontroverzních zákonů o využívání deštného pralesa a peruánský kongres je ve čtvrtek zrušil.
V dopise prezidentovi nabízí svou rezignaci Simon společně s několika dalšími členy vlády, kteří byli kritizováni, že protesty indiánů před dvěma týdny nechali přerůst v násilnosti. Není však jisté, zda García demise přijme.
ČTĚTE TAKÉ: Peruánský premiér odstupuje. Kvůli povstání indiánů
Peru: indiánský protest přesrostl v masakrování
Peruánští indiáni povstali proti těžařům. Mrtví a rukojmí
Indiáni demonstrovali proti zákonům, které údajně znamenaly zrychlení prodeje půdy původních obyvatel firmám těžícím ropu a plyn. Indiáni by tak přišli o své odvěké životní prostředí i zdroje obživy. Pro zrušení zákonů hlasovalo ve čtvrtek 82 poslanců, 14 se vyslovilo proti.
Indiáni po zrušení zákonů postupně odstraňovat blokády říčních toků, silnic v džungli a zařízení na těžbu ropy, s nimiž začali v dubnu.
Simon, uvedl, že se rozhodl nabídnout svou rezignaci z "etických důvodů". Prezident García, který původně požadavky indiánských kmenů odmítal a tvrdil, že zákony přispějí k rozvoji Peru, se omluvil za nedávné násilnosti. "Přichází čas uznat, že se stala série chyb," řekl.
Foto: ČTK/AP