Americký prezident George Bush se rozhodl povolit občanům USA posílat mobilní telefony svým příbuzným na Kubu mimo jiné v naději, že to napomůže uvolnění poměrů v zemi. Od nástupu Raúla Castra do čela této karibské země, mohou totiž Kubánci vlastnit vybranou spotřební elektroniku, včetně mobilních telefonů.
Z finančních důvodů si mobily zatím může dovolit jen hrstka Kubánců.
Bush svůj záměr dnes oznámil v Bílém domě u příležitosti 106. výročí nezávislosti Kuby. Výslovný Bushův souhlas je nutný, protože Spojené státy uplatňují vůči komunistické Kubě již desítky let hospodářské embargo, které zakazuje i jakoukoli výměnu zboží mezi soukromníky.
"Pokud to Kuba myslí vážně se zlepšováním životních podmínek kubánského lidu, bude nutné přijímat kroky, které těmto změnám přinesou smysl," prohlásil. Dodal, že pokud Kubáncům je dána důvěra, když mohou mít mobily, pak by se jim mělo věřit i v tom, aby se mohli svobodně vyjadřovat na veřejnosti.
Bush také prohlásil, že si je vědom toho, že mobilní telefony zásadně nezmění život Kubánců, dokud se nezmění v zemi způsob vládnutí. Sdělil, že USA ohlášeným krokem nemění svůj přístup ke kubánskému režimu, dokud neumožní obyvatelům svobodu projevu, nepropustí politické vězně a nepodnikne hospodářské reformy.
Činitel americké Národní bezpečnostní rady Dan Fisk upřesnil, že nové opatření začne platit za několik týdnů a že nejde o zmírnění ekonomického embarga proti Kubě, nýbrž o určitou změnu pravidel.
Dodal, že Bushova vláda je zvědavá, zda kubánský režim umožní dovoz mobilních telefonů do země. Havana zatím na Bushův krok nereagovala.
Otázkou také je, zda budou mít místní na aktivaci hovorů, která vychází nyní v průměru na 120 dolarů (2000 Kč), přičemž průměrný měsíční plat na Kubě činí 12 až 20 dolarů (200 až 320 Kč).
Bush počátkem května kritizoval změny na Kubě po odstoupení Fidela Castra z nejvyšší funkce jako "prázdná gesta" a vybídl režim k opravdovým demokratickým změnám.
Dlouholetý vůdce Fidel Castro kvůli vážné nemoci v létě 2006 převedl pravomoci na svého bratra Raúla, který krátce nato skoncoval s řadou restrikcí. Kupříkladu umožnil Kubáncům přístup k doposud zakázanému spotřebnímu zboží, například mobilním telefonům, DVD přehrávačům či počítačům.
Změna v čele režimu vedla i v USA k silnějšímu volání po zrušení restrikcí z dob studené války, které měly oslabovat nepřátelský režim na ostrově vzdáleném necelých 150 kilometrů od amerických břehů. Podle Bushe však "nový Castro neznamená novou Kubu", a tak se americká politika nezmění, dokud Kubánci nebudou opravdu svobodni.
Pro zmírnění embarga se vyslovil senátor Barack Obama, který směřuje k tomu stát se oficiálním kandidátem demokratů na prezidenta. Za tento názor jej kritizoval republikánský prezidentský kandidát John McCain.
Foto: Reuters, AP a Profimedia