Bolivijské bezpečnostní síly zmařily údajný plán na zavraždění prezidenta Eva Moralese a několika vysokých činitelů jeho vlády. Tři z podezřelých - dva Maďaři a jeden Bolivijec - byli při střetu s bezpečnostními silami v bolivijském městě Santa Cruz zabiti. Mezi údajnými atentátníky byly i osoby z Bulharska a Irska.
Morales to oznámil během schůzky s dalšími jihoamerickými levicovými vůdci ve Venezuele. Prefekt departementu Santa Cruz to označil za vládní komedii s cílem potlačit opozici.
ČTĚTE TAKÉ: Blafuje Chávez? Prý zmařil pokus o převrat
"Včera jsem dal instrukce viceprezidentovi, aby dal ty žoldnéře zatknout, a dnes ráno jsem byl informován o půlhodinové přestřelce v hotelu ve městě Santa Cruz. Tři cizinci jsou mrtvi a dva jsou zatčeni," prohlásil Morales ve venezuelském městě Cumaná. Dva z předpokládaných atentátníků byli prý zatčeni. Policie posléze ve výstavním areálu v Santa Cruz našla výbušniny a střelné zbraně.
Podle prezidenta bylo cílem spiknutí zabít nejen jeho, ale i viceprezidenta Álvara Garcíu Lineru a jednoho ministra. Podle deníku Hoy Bolivia Morales řekl, že bolivijská pravice se snaží najít jakýkoliv prostředek, aby zastavila jeho vládu.
Prefekt departementu Santa Cruz Rubén Costas v reakci na to řekl, že vláda předvedla show, aby umlčela opoziční departementy. Celá akce v Santa Cruz je podle něho komedie pro potlačení opozice.
Východní departementy, k nimž Santa Cruz patří, se snaží čelit Moralesovým snahám o přerozdělení tamních pozemků a bohatství chudině.
S podobnými zprávami o zmaření komplotu proti sobě přichází pravidelně Moralesův přítel a politický souvěrec, venezuelský prezident Hugo Chávez.
Foto: ČTK/AP, Reuters