Prezident Venezuely viní z násilí v zemi telenovely

Zahraničí
21. 1. 2014 12:00
Telenovely a zločin.
Telenovely a zločin.

Dva týdny po vraždě oblíbené herečky označil venezuelský prezident Nicolás Maduro za jednu z příčin šířícího se násilí masově oblíbené telenovely. Vláda je proto hodlá vytlačit z hlavních vysílacích časů. Vražda herečky vyvolala vlnu pobouření nad neschopností úřadů bojovat s kriminalitou. Vysoký počet násilných trestných činů totiž Venezuelu řadí mezi nejnebezpečnější země světa.

Maduro obvinil tvůrce telenovel, jejichž produkcí a vývozem do celého světa právě Venezuela proslula, ze šíření "antihodnot". Podle prezidenta glorifikují násilí, zbraně a užívání drog a negativně působí zvláště na mladé lidi.

Zavraždění miss a televizní hvězdy Moniky Spearové otřáslo Venezuelou.Viceprezident Jorge Arreaza se proto již v pondělí sešel s provozovateli televizních stanic a nepřímo jim doporučil stáhnout populární telenovely z hlavních vysílacích časů.

Televize podle něj jejich šířením mohou porušovat zákon o společensky odpovědné tvorbě programů, který socialisty ovládaný parlament přijal v roce 2004. Vedení jednotlivých stanic má na další schůzce tento týden oznámit, jak s doporučeními naloží.

Telenovely patří v této třicetimilionové jihoamerické zemi k nejsledovanějším pořadům a televizní stanice je řadí k významným zdrojům svých příjmů. Není však jasné, zda vláda sáhne k dalším krokům, pokud by stanice odmítly masově sledované seriály odstavit na vedlejší kolej.

Loni Maduro podobně zaútočil na násilné elektronické hry a hollywoodské filmy, z nichž jmenoval Spidermana. Kritici však vládě vyčítají, že proti šířícímu se násilí bojuje pouze slovy, zatímco kriminalita vytrvale roste. "Je to kouřová clona, která má odvést pozornost od skutečných problémů," prohlásil Roberto Brinceo León z venezuelské nevládní organizace Pozorovatelna násilí (OdV).

Prezident Maduro zavrhuje i takového Spidermana.Podle údajů této organizace vzrostl počet násilných trestných činů spáchaných za rok během 15 let vlády socialistů Huga Cháveze a jeho nástupce Madura čtyřikrát. Ročně zemře násilnou smrtí 24 tisíc lidí, což podle OSN řadí Venezuelu do první pětice zemí s nejvyšším počtem vražd na osobu.

K masovým protestům odsuzujícím vysokou kriminalitu vybudila veřejnost až vražda bývalé miss a někdejší hvězdy telenovel z počátku roku. Maduro poté vyhlásil pachatelům násilných činů nulovou toleranci a plán boje proti kriminalitě projednal s guvernéry a starosty velkých měst. Podrobnosti plánu, který chce vláda začít v praxi uplatňovat počátkem února, zatím nejsou známy.

Prezident na tuto neděli svolal celonárodní pochody proti násilí, na nichž se očekává účast desetitisíců lidí.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , screenshot youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ