Návrat plný emocí. Dvojice amerických novinářek se dnes v doprovodu někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona vrátila ze Severní Koreje do vlasti poté, co jí v úterý severokorejský vůdce Kim Čong-il po setkání s Clintonem udělil milost a nařídil obě ženy propustit z vězení. Při vystupování z letadla v Kalifornii tekly oběma žurnalistkám po tvářích slzy.
Na letišti v Burbanku u Los Angeles novinářky přivítali příbuzní a kolem dvou set novinářů. Setkání s nejbližšími bylo plné emocí. Nad návratem novinářek vyjádřil mimořádné potěšení i Bílý dům.
Prezident Barack Obama řekl, že se mu velmi ulevilo, že obě ženy jsou v bezpečí doma, a poděkoval Clintonovi za vynaložené úsilí.
Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gora Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.
ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea propustila americké novinářky
První z letounu vystoupila šestatřicetiletá Euna Leeová, Američanka korejského původu, a hned v náručí sevřela svou čtyřletou dcerku. Stejně pohnutá byla i dvaatřicetiletá Laura Lingová, Američanka čínského původu, když se objala se členy své rodiny.
"Je to jeden z nejkrásnějších dnů mého života. Cítil jsem, že se něco dobrého stane, a ono se to stalo," řekl otec Lingové novinářům.
Pak z letounu vystoupil Clinton, který na schůzce se severokorejským vůdcem dojednal propuštění novinářek. Dostalo se mu velkého potlesku všech přítomných, ještě na letištní ploše se objal s Gorem.
Noční můra skončila, cítily jsme při spatření Clintona...
Clinton prohlásil, že je velmi šťasten, že novinářky byly osvobozeny ze severokorejského vězení. V prohlášení, které vydala jeho kancelář v New Yorku, označil situaci obou za dlouhé utrpení, a dodal, že nyní je spokojený, že jsou obě znovu s těmi, co je milují.
„Ještě před třiceti hodinami jsme byly vězenkyně v Severní Koreji," líčila dojatě Lingová. Potom nám řekli, že se máme s někým setkat. „Když jsme vstoupily do místnosti, spatřili jsme Billa Clintona. V našich srdcích jsme věděly, že naše noční můra končí," řekla mladá žena se slzami v očích. „Posledních sto čtyřicet dnů bylo nejhorších v našem životě."
Prezident Obama dnes řekl, že se mu mimořádně ulevilo, že ženy jsou bezpečně zpět v USA. "Chci poděkovat prezidentovi Billu Clintonovi, už jsem měl příležitost mu to říci, za mimořádné humanitární úsilí, které vyústilo v propuštění dvou novinářek," zdůraznil Obama.
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs řekl, že Clinton bude o své cestě mluvit přímo s Obamou. Znovu však opakoval, že Clinton severokorejskému vůdci nepředal žádné prezidentovo poselství.
"A když nebylo poselství, určitě také nebyla omluva," dodal Gibbs s narážkou na tvrzení severokorejských úřadů, že Clinton se v Pchjongjangu za chování amerických novinářek omluvil.
Pro Kima je propuštění novinářek diplomatický úspěch
Zatím není jasné, proč KLDR ženy propustila. Někteří analytici soudili, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek při vyjednávání se Spojenými státy
Hillary Clintonová, manželka Billa Clintona, která je šéfkou americké diplomacie, dnes v Keni řekla, že propuštění novinářek nesouvisí s jednáním o severokorejském jaderném vyzbrojování. Znovu vyzvala Pchjongjang, aby se vrátil k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu. Jednání, jichž se účastnily také USA, Rusko, Čína, Japonsko a Jižní Korea, Severokorejci letos na jaře přerušili kvůli kritice, kterou vyvolal jejich raketový test.
"Budoucnost našich vztahů se Severokorejci je opravdu na nich. Ať si vyberou," vzkázala Clintonová Pchjongjangu, který podle ní buď může pokračovat v provokacích, nebo se může vrátit se k jednacímu stolu.
Clintonová také popřela zprávu severokorejské tiskové agentury, že se Clinton za incident s novinářkami omluvil Kim Čong-ilovi. "To není pravda, to se nestalo," řekla Clintonová.
Ve světových médiích se objevují spekulace, že by Clintonova cesta do KLDR mohla otevřít cestu k bilaterálním rozhovorům USA a Severní Koreje. "Bez ohledu na to, co říká Obamova administrativa, schůzka Clintona s Kimem znamená počátek bilaterálního dohadování.
Je jen otázka času, kdy přímé vyjednávání začne oficiálně," napsal jihokorejský deník Čoson ilbo. Americká vláda tvrdí, že Clintonova mise byla ryze soukromého a humanitárního charakteru.
Podle analytiků stál Washington dlouhodobě před obtížným úkolem přesvědčit Severní Koreu, že je lepší vzdát se svých snů, že by se mohla stát jadernou mocností, než čelit odvetným opatřením za opakované vojenské testy a ignorování žádostí ostatních zemí v regionu. Právě Clintonova cesta mohla být dle analytiků součástí těchto amerických snah.
Možnost přímých jednání mezi USA a KLDR o jaderném programu se však nelíbí Číně; cítila by se vyšachovaná. "Myslím, že USA by měly rezolutně odmítnout bilaterální rozhovory. Nebudou s nimi souhlasit ostatní východoasijské země," řekl podle Reuters čínský expert na KLDR Čang Lia-kuej.
Deník The New York Times dnes upozornil, že Clinton se díky severokorejské misi vrátil do světové politiky. Clintonová se v tomto případu také výrazně angažovala. Podle listu navrhla řadu osobností, které by se do Pchjongjangu mohly vydat. Byl mezi nimi i Albert Gore, ale konečná volba padla na Clintona. Celá záležitost podtrhuje jedinečnou roli Clintonových i za Obamovy administrativy, poznamenal New York Times.
Foto: ČTK/AP a Reuters