Nahlášených trestných činů namířených proti muslimům bylo v USA v roce 2015 nejvíc od období, které následovalo po teroristických útocích z 11. září 2001. Uvádějí to statistiky publikované americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).
Údaje FBI, které se týkají loňského roku, byly zveřejněny v období velkého společenského napětí v důsledku vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Po volbách byly zaznamenány případy rasové i náboženské nesnášenlivosti, které vyvolaly velkou kritiku.
Ve státě New York někdo namaloval na zeď studentské koleje hákový kříž s nápisem Trump. Na škole v Pensylvánii pochodovala za pokřiku "bílá síla" skupina studentů s transparentem, který podporoval Trumpa. Ve státě Michigan muslimce muž vyhrožoval, že ji upálí, pokud si nesundá šátek. V Chicagu černoši zaútočili na bělocha, zatímco přihlížející dav křičel "ty jsi volil Trumpa".
V souvislosti s volbami v roce 2008, které vyhrál teď už dosluhující prezident Barack Obama, byl také zaznamenán narůst počtu trestných činů z nenávisti.
V roce 2015 bylo zaregistrováno 257 činů namířených proti muslimům, což představuje nárůst 67 procent oproti roku 2014. Počet nenávistných činů namířených proti muslimům v roce 2015 je druhý největší po roce 2001, kdy jich bylo po teroristických útocích v New Yorku nahlášeno 451.
Za zvýšeným počtem nahlášených trestných činů může stát skutečnost, že oběti častěji případy hlásí. Možné také je, že policie tyto případy lépe monitoruje a eviduje. FBI však zaznamenal tříprocentní pokles v počtu policií hlášených případů mezi rokem 2014 a 2015.
Celkový počet nahlášených zločinů z nenávisti vzrostl z 5479 v roce 2014 na 5850 v roce 2015. Počet nábožensky motivovaných nenávistných činů ve stejném období vzrostl o 23 procent.
Nejvíce náboženské nesnášenlivosti je v USA namířeno proti Židům. Činy namířené proti této komunitě představují 53 procent z celkového počtu hlášených případů. Mezi rokem 2014 a 2015 počet těchto případů vzrostl o devět procent.