Raúl Castro upevňuje svou pozici na Kubě
03.03.2009 20:30
Pondělní rozsáhlé změny v kubánské vládě znamenají posílení pozic prezidenta Raúla Castra, prozrazují jeho snahu o větší efektivnost, ale ponechávají otevřeny otázky o dalších hospodářských změnách a zvyšují nejistotu ohledně toho, kdo ho nahradí. Soudí to analytici citovaní agenturami a tiskem v Miami, kde žije většina kubánského exilu.
Raúl Castro, který nahradil ve vedení státu svého nemocného bratra Fidela, posadil na klíčová místa své lidi na úkor osobností považovaných za blízké zakladateli režimu. Mezi těmito osobnostmi jmenují na prvním místě dlouholetého ministra zahraničí Felipa Péreze Roqueho.
ČTĚTE TAKÉ: Medvěděv a Castro utužovali vztahy v lesíku
Revoluce na Kubě potrvá ještě 50 let, říká Castro mladší
Tyto změny mohly otevřít cestu ke "strukturálním reformám", které Raúl Castro v zájmu oživení krachující ekonomiky sliboval.
Nejmenovaný diplomat v Havaně ale změny relativizuje: "Jistě, Raúl se snaží rozestavit své pěšáky, aby v době vážné hospodářské krize mohl situaci lépe kontrolovat, ale mužem Fidela Castra ve vládě zůstává on sám."
Raúl Castro po nástupu k moci slíbil určité reformy ve smyslu většího otevření ekonomiky, ale kromě rozdělení části ladem ležící státní půdy soukromým rolníkům a odstranění mzdového stropu v tom podle expertů nepokročil.
Podle umírněného disidenta Manuela Cuesty "ve střednědobé perspektivě nebudou významné změny" a ty, které přijdou, budou jen ekonomické.
Reuters označuje za cíl změn větší efektivnost komunistického systému, ale nevidí v nich signál ostrého obratu v politice sedmasedmdesátiletého Raúla Castra.
Kdo jednou nahradí Raúla?
Všímá si odstranění Péreze Roqueho "navzdory nedávným zahraničněpolitickým úspěchům a v situaci, kdy se spekuluje, že nový americký prezident Barack Obama uvolní embargo vůči Kubě".
Německý expert na latinskoamerické záležitosti Bert Hoffmann tvrdí, že Castro si může odstraněním potenciálních oponentů uvolňovat cestu k reformám, které zamýšlí.
Odstraněním lidí blízkých svému bratru Fidelovi prý vyvolává Raúl Castro otázku, kdo ho jednou nahradí a jak se změny projeví na kubánsko-amerických vztazích. Změny mají podle ní s těmito vztahy v každém případě málo co do činění.
Pokud jde o nástupnictví, nejčastěji byl dosud zmiňován právě třiačtyřicetiletý Pérez Roque, ministr zahraničí od roku 1999. Žádné jeho nové zařazení nebylo oznámeno. Formálně je teď mužem číslo dvě José Ramón Machado Ventura, který je o rok starší než Raúl Castro. Z nové sestavy není jasný žádný dědic.
Mladí, ženy a vojáci
Pozornost vyvolalo také odvolání Carlose Lageho z funkce výkonného tajemníka vlády. Sedmapadesátiletý Lage, považovaný za strůjce opatrných reforem, které se na Kubě uskutečnily v 90. letech, si však zachoval funkci místopředsedy státní rady a nejsou zde žádné známky, že by jeho ekonomická role byla oslabena.
V miamském španělsky psaném listě El Nuevo Herald kubánský exilový analytik Eugenio Yánez napsal, že do funkcí se nyní dostali mladí lidé, ženy a vojáci, kteří v posledních letech osvědčili efektivnost v řízení, a že jde o snahu dodat vládě kompaktnější a funkčnější podoby. Jde o "strategický krok, jehož význam nejde podcenit", napsal Yánez.
Dodal, že nemusí nutně jít o začátek hospodářských reforem, ale o "upevnění raúlovského stylu a o definitivní odsunutí ´skalních´. Raúl Castro konsoliduje svou moc. Comandante (Fidel Castro) bude čím dál víc symbolický, bude psát své úvahy a možná se bude procházet po havanských ulicích, ale už ne po vládě, která byla kdysi celá jeho."
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.